E marte, 23.04.2024, 08:55 PM (GMT+1)

Kulturë

Kadri Mani: Halit Barani një veprimtar

E premte, 23.03.2012, 08:58 PM


Kadri Mani

 

Halit Barani një veprimtar

 

12.12.1951, nga Klinë të Epërme

 

O tek len dielli-o e praron-o hana

Halit Baran-o ma nuk-o ban nana!

 

“O jam nga Klina-o një drenicak-e

O s’më kishte hije t’bëhem frikacak-e!”

 

Artist teatri-o as pashë as agë-e

O po arrinë-o deri-o në Hagë-e!

 

O si i vogël-o që i grahte viçit

Me thupër thane-o Millosheviçit!

 

O po çudite-o bre krejt-o nahia

Pse i damtove-o bre trojet e mia!?

 

O nuk jam ardhur këtu-o pa sebep-e

Por me të tregua se je mendjeakrep-e!

 

Njai Halit Barani-o një veprimtar

Shumë e mençur-o mendëve zarar!

 

Autorit librit “Tmerri i dokumentuar”

O syshigjetës asgjë s’i ka-o shpëtuar!

 

O Kryetar-o për të drejta njerëzore

Po i evidenton-o krimet-o mizore!

 

Halit Barani-o mbledh “Fakte e data”

kur t’vijë koha- o të japë-o mandata!

 

Një dëshmi e periudhës-o historike

O për alarm-o të gjendjes autentike!

 

Sfida shumëfarëshe-o dhe akuzuese

Trysni t’ndryshme-o shkombëtarizuese”

 

Për likuidimin-o dhe shfarosjen e tyre

Ashtë përdorë dhunë e çfarëdo mënxyre!

 

O kronikë ngjarjesh-o dramatike

Paskan ndodh në Shqipërinë etnike!

 

Radhitje permbajtësore e kronologjike

O për ta bërë zonjë-o Shqipërinë etnike!

 

Ai ishte që shkeli kufijtë e tragjedisë

O për t’ia kthyer-o lavdinë Shqiprisë!

 

Ai ndonëse relativish i ri një 50-vjeçar

Punëve shtetëformuese-o po iu hynte mbarë!

 

Ky qe Halit Berani më i mrehti vëzhguesi

O dhe në skenë doli vetë sundues-drejtuesi!

 

"36 kufoma me këto duar vetë i kam varrosë-e

Zemra flakë më qitte e shpirti-o m’u ka sosë!-e”

 

O tregon Haliti-o me za fort mekur

O shihet qartë se sa-o ashtë përpjekur!

 

O shënonte skena e filmonte me kamera

Por si Ivan Goran Kovaçiqi-o te Humnera!

 

Kjo duket të jetë ngjarje e përjetuar rëndë-e

Tek shohim Halitin t’djerësitur kokë e këmbë-e!(Vota: 10 . Mesatare: 3/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora