E diele, 14.07.2024, 12:13 AM (GMT+1)

Kulturë

Lek Mrijaj: Pranvera

E merkure, 21.03.2012, 08:42 PM


Lek Mrijaj

 

P r a n v e r a

 

I.

Erdhi Pranvera në vëndin tonë

kjo stinë e bukur me plot aromë

çelin lulet e pemët...si perherë

n'ketë stinë të bukur në Pranverë.

 

II.

E gjithë natyra shkelqen,ngjyra-ngjyra

secila nga lulet...

më është më e mira

këndojnë bilbilat me zë,

gjithnjë pa pushim

gu, gu, gu,bejnë shpëndet

në vëndin tim.

 

III.

Lulët e Pranveres,natyrën e lulëzojnë

me bukurin e saj të ëmbel,

qiellin e pushtojnë

heret në mëngjes,

trokiti dhe u hap dera

gëzohuni...gëzohuni...

se na erdhi Pranvera.(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora