E premte, 19.04.2024, 06:07 AM (GMT+1)

Shtesë » Video

Don Shtjefën Kurti/ Si u pushkatua prifti katolik

E diele, 20.11.2011, 08:56 PM


Më 29 shtator 1971, komunistët shqiptarë pushkatuan një prift katolik, vetëm sepse guxoi të pagëzonte një fëmijë ...

 

Më 29 shtator 1971, komunistët shqiptarë pushkatuan një prift katolik të quajtur Don Shtjefën Kurti vetëm sepse ai kishte guxuar të pagëzonte një fëmijë.

 

Kjo ngjarje, edhe pse e mbajtur sekret, u mësua nga Vatikani, dy vjet më pas, më 1973.

 

Ndërsa publikimi i saj në pothuaj të gjitha mediat më të njohura të botës u shoqërua me protesta në dyert e selive diplomatike të shtetit shqiptar.

 

Këto ngjarje vunë në vështirësi kastën komuniste të Tiranës, e cila menjëherë nisi të kundërpërgjigjet me anë të makinerisë së saj propagandistike.

 

Po kush ishte prifti katolik, vdekja e të cilit u bë shkak për krijimin e kësaj klime të tensionuar?

 

Për më tepër, le të ndjekim specialen e përgatitur nga “ABC News” ...

 (Vota: 6 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora