E marte, 23.04.2024, 10:05 PM (GMT+1)

Shtesë » Video

Lahuta/ Elementët mitikë të veglës muzikore

E diele, 20.11.2011, 08:10 PM


Mbetet një nga veglat më të lashta, po pjesa problematike mbetet prodhimi i tyre se krijohen në kushte familjare

 

Lahuta është një ndër veglat më të lashta muzikore të popullit tonë.

 

“Eposi i Kreshnikëve” tashmë prej një viti është miratuar nga komisioni kombëtar që kjo pasuri shpirtërore të jetë pjesë e UNESCO-s për mbrojte, pasi vitet e fundit kjo dukuri është rrudhur së tepërmi.

 

Pjesa më problematike mbetet prodhimi i lahutave, pasi ato krijohen në kushtet familjare.

 

Në një speciale të përgatitur nga “ABC News” do keni mundësi të mësoni elementët mitikë të lahutës dhe eposit të kreshnikëve...

 (Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora