E enjte, 17.06.2021, 11:46 PM (GMT+1)

Kulturë

Skënder R. Hoxha: Nëpër Atdheun tim

E merkure, 17.08.2011, 08:00 PM


SKËNDER R. HOXHA

 

NËPËR ATDHEUN TIM…

 

 

KUFIRI NË ZEMËR

 

Sa herë që shkel në bjeshkë

Zemra më bëhet mal…

 

Sa herë që shkel në kurriz alpesh

Zemra më bëhet akull…

 

Më thonin –

Këtu është kufiri

Që ndan Gjakun Tim…

 

Këtu është kufiri

Që zemrën time –

Ndan në dysh!…

 

Shumë kufij këputën

Kurrizin e Atdheut Tim!

 

Në mos vdeksha

Me ëndrrën e kufijve!...

 

/ Bajram Curri, Maj 2011 /

 

 

ËNDËRR SHQIPTARE

 

A do të ringjallet

Kryetrimi

A do të ribëhet

Kuvendi i Mesjetës

I Lezhës 1444?

 

Atë ditë korriku 2011

Kalaja e Lezhës

Sikur më thoshte

Në heshtje:

Nga Unë

Do të ribëhet

BASHKIMI

Rilidhja Shqiptare…

 

/Lezhë, 23 korrik 2011/

 

 

ATDHEU THËRRET

 

Dje mbarova

Lojën me guaca

Në bregdet

Vizatova harta

Në zall

Sot u ngrita

Shkëmbinjve

Në Kala të Krujës

Aty në Mekën Time

Në pelegrinazh

Më shoqëruan

Dy miq nga Kosova…

Atje, në majë

Më tingëllonin

Vargjet e Naimit:

“Prite, prite

Skënderbenë!”

Mos të harrojmë –

Duhet të shpëtohet

Atdheu!

 

/Krujë, 25 korrik 2011 /(Vota: 42 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora