E hene, 15.04.2024, 12:43 AM (GMT+1)

Shtesë » Lajme

Edgar Frashëri: Aspekte nga turizmi masiv në plazhet e Durrësit - 2011

E merkure, 03.08.2011, 07:58 PM


Aspekte nga turizmi masiv në plazhet e Durrësit - 2011

 

Nga Edgar Frashëri

 

Kete kolazh e kam emertuar si “Plazhi ne Gjirin Arabik te Durresit”, per te thene se ky ka qene lloji I turizmit qe ka predominuar ne kete plazh kete vere. Problemi eshte, se duke mos paragjykuar askend ne foto, shteti shqiptar nuk ka marre asnje “koker” leku prej tyre.

Ata vijne ne menyre te mire organizuar nga Kosova ose Maqedonia, me mjetet e tyre ne rrugen e “ shekullit” falas qe e pagojme ne; hane ne restorante te cilat shfrytezohen po prej bashkeatdhetareve te tyre vetem ne sezon; paguajne dhe flejne ne shtepite per te cilat perseri shteti nuk merr perseri asnje “koker” leku dhe kthehen ne vendet e veta me te njejtin karburant kur jane nisur. Shteti shqiptar mburret me listat ne kufi por me arken bosh.

Kjo nuk eshte industri turizmi, por nje karikature e saj.

Foto- Edgar Frasheri
Foto- Edgar Frasheri(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora