E diele, 23.06.2024, 06:39 AM (GMT+1)

Shtesë » Lajme

Belgjika fuqizon ligjin kundër perçes

E hene, 25.07.2011, 07:20 PM


Jo më skllavëri!

Nga Express më 23 korrik 2011

 

Nga e shtuna, në Belgjikë do të jetë i ndaluar mbulimi i fytyrës në vende publike. Ligji i miratuar me shumicën dërrmuese të parlamentit do të shqetësojë vetëm një pjesë të vogël të grave myslimane, që mbulojnë fytyrën.

 

Por, ai shihet si shenjë i nervozizmit në rritje me islamin, në vendet e Evropës Perëndimore.

 

Belgjika është bërë vendi i dytë evropian, pas Francës, që ka ndaluar mbajtjen e vellos që mbulon fytyrën në publik.

 

Parlamenti belg ka miratuar ligjin në prill të vitit 2010, me 149 vota për dhe vetëm 1 kundër, por për shkak të rënies së qeverisë dhe zgjedhjeve jo-bindëse që lanë vendin me një qeveri kujdestare, zbatimi i tij është shtyrë deri më tash.

 

Ligji nuk përmend në mënyrë specifike perçen, por ai ndalon mbulimin e fytyrës në publik për shkaqe sigurie.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora