E shtune, 25.05.2024, 09:18 AM (GMT+1)

Shtesë » Lajme

Lind ne Trieste “conALtri - Kongresi shqiptar Trieste 2013”

E diele, 03.04.2011, 07:51 PM


KOMUNIKATE SHTYPI

 

Lind ne Trieste “conALtri - Kongresi shqiptar Trieste 2013”, shoqate per celebrimin e qindvjetorit te Kongresit shqiptar te Triestes(1-4 Mars 1913) dhe te qindvjetorit te shpalljes se Pavaresise te Shqiperise (28 Nentor 1912).

 

Nga 1 deri 4 marsi 1913 u mbajt ne kryeqendren xhuliane “Kongresi shqiptar i Triestes” tek pallati Dreher, sot pallati i Burses. “Kongresi shqiptar i Triestes” u mbajt si rrjedhoje e shpalljes se pavaresise se Shqiperise ne 28 nentor 1912 per te vendosur statusin dhe formen e qeverisjes te shtetit te ri te vendit te shqipeve. Me kete rast ardhen ne Trieste patriote te shumte shqiptare nga Ballkani, Amerika, Turqia, Italia.

 

Rendesia e kongresit tregohej dhe nga pjesemarrja e personazheve te ndritur te historise shqiptare (Terenzio Tocci,Fuat Toptani, Fan S.Noli etj) dhe nga prezenca e Dendur e shume gazetareve qe kishin ardhur per kete ngjarje nga kryeqytetet me te rendesishme europiane.

 

Me rastin e qindvjetorit te ketyre dy ngjarjeve te lart permendura (pra te kongresit shqiptar te Triestes dhe shpalljes se pavaresise se Shqiperise) u themelua per kete qellim nje shoqate e pershtatshme (conALtri), per te celebruar dhe kujtuar keto dy ngjarje historike te rendesishme per vendin e shqipeve. “conALtri” deshiron te jete “nje pike referimi dhe bashkimi per te gjithe diasporen shqiptare dhe joshqiptare”, promovuese e “traditave dhe kultures shqiptare nepermjet manifestimeve dhe aktiviteteve te karakterit socio-kultural, historik dhe shkencor” dhe ne perfundim moment analizi dhe konfrontimi dhe njohje te komuniteti shqiptar.

 

Akti i konstituimit te shoqates u firmos diten e marte 21 shtator 2010 ne Buffet Borsa pikerisht per vendodhjen ne brendesi te pallatit te burses,antikisht i quajtur pallati Dreher ku ne 1913 u mbajt kongresi shqiptar.

 

Keshilli drejtues i shoqates conALtri perbene keshtu:

 

- Presidenti, Ing. Giuseppe Razza, Country manager I EPTISA Internacional per Shqiperine dhe Kosoven, Ekspert i Komunitetit Europian-Drejtim i Zgjerimit, per asistencen institucionale shteteve te Europes Juglindore,ish manager i Sekretarise Permanente te Koridorit Pan-Europian te Transporteve V dhe programit te Bashkepunimit Adriatica INTERREG-CARDS/PHARE dhe ekspert I Bankes Europiane per Rikonstruktimin dhe Zhvillimin, te Bankes Boterore, te Komunitetit Europian dhe Prezidences se Keshillit te ministrave,te ministries se Jashtme dhe te ministries se Ambientit Italiane.

 

- Zv/President, Dott. Herald Qyqja, I diplomuar ne Arkitekture(Trieste) me teme diplome mbi “Historine e Urbanistikes dhe arkitektures se Shqiperise”. Aktualisht Prezident I RadioInCorso, radio e Universitetit te Triestes.

 

- Sekretar, C.te Palolo Muner, Oficer i Marines Ushtarake Italiane, gazetar dhe publicist, ka kaluar tre vjet sherbimi ne Shqiperi; pasi la sherbimin ushtarak aktiv i eshte dedikuar midis te tjerash kerkimeve historike shqiptare.

 

conAltri eshte nje shoqate e hapur ndaj te gjithe atyre qe do tiu pelqente te bashkepunonin per keto dy evenimente te rendesishme, per cdo information ose adezion na kontaktoni ne <conaltri@gmail.com>.

 

CONALTRI Press.Office

Dott. Herald Qyqja

E-mail conaltri@gmail.com

 

conALtri - Congresso albanesi a Trieste 2013

via Coroneo, 34 – I-34133 Trieste (TS)

Facebook: http://www.facebook.com/conaltri

https://sites.google.com/site/conaltri(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora