E premte, 19.04.2024, 04:45 AM (GMT+1)

Shtesë » Lajme

Dega e LDK-së në Gjermani: Të shkarkohet Ministri i Kulturës

E marte, 15.03.2011, 08:17 PM


Reagim i Kryesisë së Degës së LDK-së në Gjermani

 

Të shkarkohet Ministri i Kulturës

 

Kryesia e Degës së LDK-së në Gjermani reagon ndaj sjelljes së pa përgjegjëshme të ministrit të kulturës Memli Krasniqi. Kjo kryesi kërkon shkarkimin e tij nga ky post, për shkak se me veprimin e tij, të heqjes së fotografisë së kryetarit historik dr. Ibrahim Rugova dhe fotografisë së humanistës Nëna Tereze, ka dëmtuar imazhin e Kosovës, duke mohuar njerzit me më vlera ne botën e qytetëruar e humane. Kudo në Gjermani, nëpër vende publike, sot e një vit më parë, ende janë posteret e Nënës Tereze, që u vunë me rastin e 100 vjetorit të lindjes dhe ne kudo si shqiptarë, krenohemi kur shohim e dëgjojmë se të tjerët flasin për veprën e madhe të kësaj humanisteje shqiptare. Nëna Tereze dhe dr. Ibrahim Rugova, janë emblema e popullit shqiptar dhe duhet të krenohemi me këto dy figura botërore që na bëjnë nder dhe respekt.

 

Kryesia e Degës së LDK-së në Gjermani

Qazim Bajgoraliu, kryetar(Vota: 12 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:

Video

Qazim Menxhiqi: Niset trimi për kurbet


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora