E shtune, 23.09.2023, 09:27 AM (GMT+1)

Xhelal Zejneli: Serbia - Problem i Ballkanit dhe jo zgjidhje e tij

“Perëndimi duhet të punojë në forcimin e sovranitetit të Kosovës, të heqë dorë nga ‘marrëzia’ siç është realizimi i Asociacionit të komunave me shumicë serbe dhe ta detyrojë Serbinë të heqë dorë nga irredentizmi. Çështja nuk është ajo që duket si një kompromis i drejtë në letër, por si do ta përdorë Serbia një entitet të tillë në praktikë...

Kastriot Dervishi: Kroati që zbuloi grushtin e shtetit

Ajo që njihet në populli si “kryengritja e Fierit”, ka qenë një aspekt i parëndësishëm i një grushti shteti i parealizuar, pas së cilës qëndronte një organizatë e fshehtë, i zbuluar nga një kroat, i burgosur në Shqipëri. Organizata mori formë të prerë në pranverë të vitit 1934. Pjesëmarrja më e madhe ishte e ushtarakëve...

Timo Mërkuri: Dashuria si ngadhnjim

Një tipar i dukshëm i poezisë së Albina Idrizit është tonaliteti i ulët i saj, madje  në shumicën e tyre ky tonalitet është më shumë se i ulët, duket sikur poetja nuk i shkruan vargjet por i flet me vete, sikur ja pohon vetvetes si një përfundim mendimi në një debat të brendshëm  shpirtëror.  Duket sikur Idrizi ja reciton...

Dritan Demiraj: Politika, policia, droga dhe dëmi që po i shkaktohet të ardhmes së vendit

Prej ditësh të gjitha mediat shqiptare me të drejtë janë përfshirë në analizën e lajmit rreth ekzekutimit të operacionit mbarëkombëtar anti-drogë ‘Tempulli’ gjatë së cilit u arrestuan 223 persona të gjithë anëtarë të rrjetit të shpërndarjes se droges në shkollat e mesme të vendit.Kryerja e këtij operacioni padiskutim që ka të gjithë...

Kimete Berisha: Morali, përtokë!

Nga idealet e larta, Albin Kurti  ka rënë në atë derexhe, që një shtrigë serbofile, që ua kthen buzëqeshjen sekrete vrasësve serbë (me të cilët kordinohet për 'vrasjen' morale të veteranëve të UÇK-së)....të luftojë me mish e me shpirt për ta penguar hetimin e vjedhjes së bukës dhe sheqerit nga qeveria e tij. Qe cili është ideali i Albin Kurtit sot...

Kalosh Çeliku: 'Coca Cola'

Duartrokitje! E ndërsyet Doktorziun, Hojdodolen, dhe Këlyshin me zgjebe me një asht në gojë. Po, çka iu desht edhe Xhadinë të ma ndërseni pas shpine, buçën partiake komuniste të Katundit?! Pak e kishit Patriotin e Vonuar, dhe Hoxhën e “Allahut” me sejmenë përmbrapa. Aty për aty, ku është Fusha e mejdanit...

Florim Zeqa: E dua Mitrovicën sa tërë Kosovën!

Kështu e quanin Mitrovicën e tërë Kosova në fund të viteve të ’80-ta, si sinonim me Grevën e Minatorëve të shkurtit të vitit 1989. Greva e 1300 minatorëve të Kosovës në vitin 1989 ishte një grevë urie e iniciuar nga punëtorët e Minierave të Trepçës më 20 shkurt 1989 kundër heqjes së autonomisë së Krahinës së Kosovës nga Republika Socialiste e Serbisë...

Romani “Lufta e pengjeve” i Gani Mehmetajt do të promovohet me 22 shtator në Tiranë

Shtëpia botuese tiranase “UETpress” ka botuar këto ditë romanin e ri “Lufta e pengjeve” të shkrimtarit dhe publicistit të mirënjohur shqiptar, Gani Mehmetaj.Romani do të promovohet të premten, 22 shtator 2023 në orën 13:00, në ambientet e Universitetit Evropian të Tiranës, në sallën  “Aula Magna”.Gani Mehmetaj ishte fitues i çmimit letrar “Kadare”...

Përparim Hysi: Tashja i Halimit

E quanin NESHAT, por i thërrisnin TASHE dhe i mbeti kështu sot e kësaj dite. Me TASHEN jemi vërsnikë dhe nga i njëjti fshat: nga fshati PETOVË në rrethin e FIERIT. E shkruaj me të madhe PETOVË, jo se jam vet nga ai fshat,  por ke pse të jesh krenar që je nga PETOVA. Aty e nja dyqind vite më parë, PETOVARAKËT (e shkruaj enkas me gërmë të madhe), groposën  të gjallë disa spahijë turq...

Idriz Zeqiraj: OVL e UÇK të shkarkojë kryesinë e saj kundra-kombëtare

Pas çlirimit të Kosovës nga NATO-pakti disa komandantë të UÇK të LPK-së, nxituan për ta krijuar Shoqatën e OVL të UÇK-së. Dhe kjo Shoqatë, në koordinim, me SHIK-un, krijoi Shoqatat e ashtuquajtura "të dala nga lufta!" Të gjitha këto u futën nën ombrellën, çadrën e organizatës ilegale dhe kriminale "SHIK"...

Meti Rexhepi: Një piknik me Rushitin

Rushitin mos e ha në syashtu si e sheh të hajthëmse këmbët e mbajnë  thellë-thellënë tabanët e Tij Ai kudo që hedh hapinnë betejat e pabujshme ngre lart lapsin mund ta shohësh të rrëzbiturnuk e shërojnë barnat e shpifurpor metaforatfushës Tij harlisur...

Sabile Basha: Mustafë Koka - Dora e djathtë e Hasan Remnikut

Mësuesi e patrioti i madh Mustafë Koka u lind më 1931 në fshatin Kokaj, komuna e Gjilanit. Ishte djali i Rushit Kokës dhe nënës Habibe. Shkollën fillore e kishte mbarua në vendlindje. Mustafa, si djalë i ri, fillimisht nuk tregoi ndonjë interesim të veçantë për politik, por kah fundi i luftës, iu bashkëngjit brigadës partizane të Shqipërisë dhe...

Albert Vataj: Faik Konica, ai që e promovoi flamurin tonë kombëtar

Ideali i lartë i Faik Konicës për ta mbrojtur dhe për ta bërë sa më të njohur flamurin tonë kombëtar bie në sy që në shkrimet e tij të hershme në revistën “Albania”, të cilën ai e themeloi dhe e drejtoi.Në shënimin “Flamuri kombëtar i Shqipëtarëvet” (“Albania”, 15 shtator 1901) në pyetjen e një...

Edison Ypi: Shega e Karavastasë

Këtë kokërr shegë e këputa me dorën time në një nga plantacionet oqeanike me shegë të Fermës "Agro Iliria" në Karavasta.E këputa me kujdesin që meriton Mbretëresha me kurorë, Hirësia e Saj Shega.Shega është e para Mbretëreshë me Kurorë e Botës.Sot të gjithë mbretërit dhe mbretëreshat janë ...

Lekë Gjoka: Arsimi në Kçirë

Arsimi në Kçirë është i moshës së re, vetëm 84 vjeç. Kçirësit e donin një shkollë fillore, por as turqit as regjimet e mëvonshme nuk ia vunë veshin, se donin ta mbanin në errësirë, siç thoshte i madhi Noli: “Pranë sofrës i pangrenë, pranë dijës i panxenë, pranë detit i palarë, pranë drites, i paparë”...

Xheladin Mjeku: Imazhi i hijes në tri kohe

Ramë Oracën (1958) krijimtaria e tij letrare  për dekada e bënë të njohur për opinionin artdashës. Ai pas disa titujve në poezi, prozë, dramaturgji, vjen me librin e radhës ,,Kalorësi i hijeve”, që mund të konsiderohet ndër më të veçuarit në opusin e tij krijues, qoftë për tematikat që trajton, qoftë për vlerat estetiko-letrare që takojmë brenda kësaj lënde poetike...

Klajd Kapinova: Dera e Madhe Fisnike dhe Bujare e Marash dhe Mri Dedja

Në Qendrën Kulturore “Nanë Tereza”, pranë Kishës Katolike Shqiptare “Zoja e Shkodrës” në Hartsdale, New York, u bë promovimi i librit luksoz me kopertina të trasha dhe voluminoz me 400 faqe, me titull sinjifikativ: “Mri Dedja e Mërrnaçajve, zoja e hekurt me shpirt florini”, të autorit dhe njëherazi...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora