E diele, 14.04.2024, 07:03 PM (GMT+1)

Shtesë » Historia

Urim Gjata: Klithma e nje nate me shi

E enjte, 17.09.2009, 07:27 PM


Klithma e nje nate me shi

Nga Urim Gjata

Nata pak nga pak po afrohej.Shiu dhe mjegulla e dendur e benin shume me te veshtire kalimin ne shtegun e ngushte nga grupi i vogel prej pese vetash.Nje plak, nje nene e re dhe tre femije.kishin ore pa mbarim qe ecnin te maskuar dore me dore drejt maleve te Shqiperise.
Ashtu te lodhur pa gjume por dhe te tmerruar nga masakra e nje dite me pare,te vetmit qe shpetuan prej saj.kerkonin vetem ikjen,Ikjen sa ma larg,drejt maleve,drejt Shqiperise.
Krismat dhe tymi akoma akoma nuk kishin te pushuar nga fshati i tyre i bukur mes maleve por tani i djegur dhe mbushur me kufoma.
Dora e zeze e komandantit Cetnik (Munja) nje hajduti dhe krimineli te lindur,me emrin e tmerrshem Njebosha Miniq kishte dite qe bente kerdine ne ato ane.
Shume djem dhe vajza te reja pjestare te UCKse ishin vrare ne perpjekje per te shpetuar grate dhe femijet nga dora gjakatare e ketyre krimineleve te veshur me uniforme ushtarake.
Syte e tyre te zinj tani te kuq si gjaku, ishin te etur vetem te vrisnin.Asgje nuk kursenin.As femije,as pleq dhe as gra.Spiuni bente punen e vet,shtigjet nga kalonin femijet e shkrete te mbetur pa familje ja tregonin Shkjaut.Ky i fundit e dinte vete se cdo bente me ta.
Grupi i vogel me mixhe Hasanin ne krye,ecte ketij  shpati te tmerrshem me shpresen e vetme;Te shpetonin tre femijet e vegjel dhe nusen e gjore te rende.Djali, Astriti ju vra dy dite me pare ne oborrin e shtepise,Nena e gjore ju hodh perpara te birit,dhe ashtu mbeti e pushtuar me te birin.  Nje jete  nje vdekje bashke.
Plumbat e cetnik Proshqeviqit,pershkuan tej per tej nene e bir.
Mixh hasani me nusen dhe tre femijet shpetuan.Fati i beri qe ata te ndodheshin ne mal,por valle a do mundej qe ky fat ti conte gjalle deri ne malet e Shqiperise?
Arberia vajza e vogel filloj te ankohej ajo nuk mundej me.Lodhja,etja per uje,frika e ndonje prite i bente te tmerroheshin duke u strukur prane gjyshin dhe nenes se gjore.Shihu nuk kishte te pushuar.Mjegulla, erresira dhe lodhja i detyruan te ndalojne per pak.Ashtu te mbeshtjelle bashke gjumi i zuri pak nga pak.
Por dora e zeze do ti ndiqte nga pas.Cetniket kishin zene te gjitha pritat.Asnje i gjalle, qofshin keta dhe femije.  Ky qe urdheri i eproreve.
       ky qe urdheri i krye cetnikut. Njebash Miniqit.
Agimi i zuri perseri ne rruge,mjegulla dhe shiu nuk kishte te pushuar.Ashtu dore per dore,po i njgjiteshin majes se fundi. Enderres se tyre.Te shpetonin femijet,vetem ata ju mbeten gjalle.Jeta perta nuk kish me kuptim.Ne fshat lane gjithshka te dashur qe kishin.Gruan dhe djalin,burrin dhe babane,zjarr dhe krisma.
Por fati i zi nuk i kish kursyer as dhe keta.Prita e zeze i priste perpara,vdekja po ju vinte verdalle.Nje krisme automatiku dhe me pas fytyrat qe zgerdhiheshin te krimineleve qe kapen gjahun e tyre dolen shume shpejt nga shkurret ku kishin ore qe prisnin.Arberia e vogel ju njgjit te jemes ne gji.
Dridhej e gjitha. Tmerri po bente te veten. Cetnik Njebosha nuk pyeste me as per femije, dhe jo me per gra dhe pleq.Me thnjte e tij i shkuli nuses se re femijen nga gjiri.Merreni tha.  Nene berdiste Arberia e vogel.Nene bertisnin dhe dy vocerraket e tjere,por askush me nuk i degjonte.
Nenen e moren zvarre drejt shkurreve.Dy burra dhe nje grua,dy kriminele dhe nje nuse e re me femije ne bark.
Nje klithme tronditi cetniket:   Mos me vrau bre. Ishte zeri i cjerre i Cetnikut tjeter Podravgos.  Me doren ne qafe mundohej te ndalte gjakun qe i rridhte curg.Krismat e automatikut shperthyen nga cdo ane duke vrare nusen e re me femije ne bark,plakun e shkrete qe shtrengonte ne gji tre vocerraket.
Vone shume Komandant Agim Zeneli me grupin e plagosur qe shoqeronte per ti nxjerre ne malet Shqiptare,degjon nje ze femije gjysem te shuar.Nje vajze te vogel te tmerruar dhe te strukur ne   gjirin e nenes te sajte pa jete.
Ashtu te pergjumur e moren me vete. Ashtu te tmerruar  bashke me enderrat e saj,Arberia e vogel shpetoj.
Shpetoj per tju treguar brezave ate qe kurre nuk mund ta harroje me.
Masakren e tmerrshme mbi nenat, pleqte dhe femijet.Thiken ne qafe dhe gjakun qe rrithte curk nga trupi i nenes se saj. Masakren e tmerrshme mbi popullsine e pa mbrojtur dhe te pa dajshme.
Enderra e cmendur e krimineleve Miloshevic- Rankovic,krijoj nje tragjedi te pa pare ne kete fund shekulli. Mijera te zhdukur. Mijera te vrare.Fshatra dhe qytete te shkaterruar.
Dhe ne fund duhet te besojme dhe enderren tjeter te te cmendures Karla de Ponte,dhe akuzat e saj nje njeriu tashme te pa besuar me.
Te nje njeriu qe drejtonte dhe nje gjykate nderkombetare.Besimin e dhene ne drejtesine qe ajo kishte ne dore.  Drejtuesen e gjyqit te Hages.
Por Shqiptaret e Kosoves. Dine te luftojne. Dine te nderojne. Dine te falin.
Mbi gjithshka eshte Kosova.  Rruga e saj drejt Natos dhe Bashkimit Europian.


(Vota: 9 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora