E marte, 19.11.2019, 08:23 AM (GMT)

Kulturë

Redaktori Lushaj, prezanton shkrimtarin Pal Neçaj

Shqiptaro-amerikani Pal Necaj tani eshte 83 vjecar, por Amerika ´´nuk e ka lejuar´´ te duket i moshuar dhe e ka mbajtur ne gjendjen fizike te para tre dekadave qe ka zbritur aty.   Nga Nju Jorku ku jeton me nusen e tij te nderuar Prenda dhe krejt familjen, mbush me dashurine e mallin per At´dheun ai, me...

Herman Çuka: Tё duash ty

je dita imee bukurdhe e turbullt je jeta imee ngazëllyerdhe e trishtuar je dëshira imepërvëluese,dhe e ndaluar, je bukuriaime e madhe,dhe lotët...

Aleko Likaj: Monografi për shkrimtarin e studiuesin Astrit Bishqemi

Ka dekada që Prof. As. Dr. Astrit Bishqemi ka bërë emër si krijues dhe studiues i letërsisë për fëmijë e të rinj. Dhe ja, kohët e fundit për të janë botuar dy monografi, të cilat hedhin dritë dhe vlerësojnë veprën e tij. Autorët e tyre janë studiues, të cilët edhe vetë, si protagonisti që marrin në analizë, janë pedagogë...

Demir Krasniqi: Masakra e Sopotit

Stinë pas stine , mot pas motit –S’  pushojnë kurrë rrjedhat e lotit !Nga pikëllimet  valë  prej Zotit –Për masakrën e Sopotit ! N’ muajin Nëntor , më 3 dhe 4 ,T’ vitit 1944 –Në këtë fshat forcat armike ,Partizane dhe çetnike ...

Alfred Papuçiu: Libri dhe Diaspora

Të flasësh për librin, duke përfshirë edhe atë në gjuhën shqipe, duhen orë të tëra dhe faqe të shumta gazete. Por fatmirësisht, Diaspora shqiptare ka fatin e mirë që mund të hedhë mendimet e veta lirisht dhe ato të përfshihen media shqiptare. Nuk e them për mburrje, por shumë nga shkrimet e botuara...

Bashkim Kadiu: At e bir

Është modestia e lindur dhe e trashëguar e një ndjesie plot ngrohtësi prej piktori, si e Hytbi Tarellit, një përfaqësues i një veprimtarie plot jetë në artet pamore. Aty spikat një epokë e tërë, e sjellë mjeshtërish në art. Është Elisi, pinjoll i familjes Tarelli, tek i cili shohim një krenari të ligjshme, si ndjekës në gjurmët...

Fatmir Halimi: Sekreti i lumturisë për individin e vetmuar

Qysh në fillim të këtij shkrimi diskursiv dua të them  se "Duke thurur ëndrra për jetën, harrova të jetoj" i autorit Ismail Aliut, është një roman më ndryshe se romanet e tjera, me një rrëfim krejt tjetërfare sesa rrëfimet që kemi lexuar deri më tani nga shkrimtarët tanë të letërsisë shqipe...

Jusuf Zenunaj: Adelë Gjoka

Mbrëmë u shua një lule,u përgjak tokame shpresat e këputuraiku Adelë Gjoka !Për punën e ëndrruars'i ndihmoi diploma...

Nexhat Halimi: Ai zog vetëtimë fluturon qiellit

-Ai zog vetëtimë fluturon qiellit.-A e sheh ja atje shfaqet ai zog që nuk shihet?-Ai gjithnjë është aty!-E përmendi dhe Rrustem Berisha. Tha, a e sheh apo nuk e sheh, Zog i zi, në fluturim gjithë sfondit ngjyrë gjaku.ai nuk vritet. Ai vetëm bëhet të vritet e gjithnjë prapë është aty…

Gjon Keka: 28 nëntori dhe Gjergj Kastrioti

Jemi në muajin që na e bekoi Gjergj Kastrioti me ardhjen e tij për çlirimin e Arbërisë nga zgjedha e rëndë e pushtuesit turk.Ardhja e tij dhe ngritja e Flamurit të bekuar të tij janë data dhe vepra të cilat janë shkruar me shkronja të arta qiellore në librin e historisë së pavdekshme botërore...

Libri më i ri i poetit Vahit Nasufi: Burimet e këngës burimore kërçovare

Populli nuk thotë kot se shoku më i mirë i njeriut është libri. Por, të shkruash një libër sigurisht se nuk është aspak e lehtë, këtë nuk mund ta bëjë secili. Ai që ka dëshirë ta bëjë këtë, duhet të ketë prirje dhe njohuri, kurse për ta vlerësuar u mbetet lexuesëve. Ne si shtëpi botuese, posa nxorëm nga shtypi librin më të ri të poetit Vahit Nasufit nga Kërçova...

Gjon Markokaj: Ëndrra më zgjoi të shkruaj

Më doli gjumi dhe po fërshëlleja këngën:-E m'ta burra, -ka thanë Leka//Për  k' të tokë s'na dhimbet jeta/Zgjimi  më lëshoi pak sa të trishtuar ! Isha krenar për ëndrren që pashë! Shoshi ishte krenar për gurin !Shqiptarët janë krenarë për Prijsin e tyre Lek Dukagjinin! Duke...

Resmi Osmani: Ç’ti bëj shpirtit?

Në krijuesit e fushës së arteve me origjinë nga çamëria,qofshin poetë, prozatorë, skenaristë, skulptorë apo piktorë dhe të fushave të tjera, Çamëria, ka vendin e saj. Në poezitë e Agim Bajramit, Namik Selmanit,Ahmet Mehmetit,Bardhyl Maliqit,Hamit Takës,Pullumb Ahmetit, poeteshave Izota Rexho-Haruni, Ildije Xhemali, Lume Plaku...

Albert Zholi: Shefik Arifi - Një letër kujtim

Libri i ri i autorit Shefik Arifi “Një letër kujtim”, përmban 115 poezi dhe 10 fabula. Në këtë libër autori tashmë i afirmuar dhe me përvojë në lëvrimin e poezisë dhe të fabulës  vjen më kurajoz, më serioz, më bindës, më elegant në vargëzim, më filozof në mendim, më largpamës në ide, më frymëzues në detaje jetësore...

Xhoi Keliraqi: Intervistë me poeten dhe përkthyesen Armela Hysi

Xhoi: Armela, përshëndetje! Pas një udhe të larmishme e të suksesshme si poete,  prej më shumë se njëzetë e pesë vjetësh, në panairin e sivjetshëm, nga botuesi dhe autori i njohur Aqif Hysaj dhe Shtëpia Botuese “Adonis” të shohim të paraqitesh si përkthyese e një libri shumë të bukur për fëmijë. Mund të na...

Fran Gjoka: “Marigoja shqiptare në Norvegji”

Ju jeni autor i më se 45 librave me tregime, novela, romane e poezi për fëmijë e për të rritur. Kohët e fundit keni dalë përpara lexuesit edhe me tre monografi kushtuar tre mërgimtarëve të njohur në Suedi dhe në Norvegji. Është ndryshim kursi ky për ju...

Cikёl poetik nga Alma Vjero (Dedja)

Do mbyllen portat e së djeshmesUdha ku shkelëm do ngjaj me letërGërmëzimet në foletë e grisurado jenë histori  të mbuluara (at)dheutë  një harte të vjetër.Një nesër  qe e pres patjetër !Gjuhët e diellit të depërojnë thellëHorizontit-det, varka argjend hënor...

Ndue Ukaj - Ismail Kadare: Kryqëzime letrare dhe kulturore

Shkrimtari Ismail Kadare, nën diktaturë dhe pas rënie së saj, ka shkruar letërsi të këndshme, plot jetë dhe gjallëri, për njeriun, raportet e tij me politikën, historinë, me një fjalë, ai ka shkruar letërsi, të bazuar “te dashuria, nderi, dhembshuria, krenaria, mëshira, sakrifica, te vuajta, te dramat jetësore...

Mehmetali Rexhepi: Arti i përgjithësimeve ontologjike

Tashmë në dorë e kemi librin. Le t`i shfletojmë ngadalë e me kujdes njëqind e tridhjetë e një faqe të librit “AUREOLË E PËRHITUR”; pastaj nëpër shtatë ciklet: Parafjalë, Mashtrime, Kujtime e mallëngjime, Herezia për veprën, Margjinale, Kallëzore dhe Trajtat eliptike, të eksplorojmë...

Hazir Mehmeti: Fitorja diplomatike e UÇK-së

Sonte ndihem i nderuar që mu dha rasti të paraqes para jush  librin e radhës të  mikut tonë, ambasadorit të parë  të Republikës së Kosovës në Austri, zotit Sabri Kiçmari, Fitorja Diplomatike e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Kujtime nga përfaqësimi diplomatik i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese