E shtune, 27.02.2021, 10:09 PM (GMT)

Kulturë

Kozeta Zylo: Adem Jashari - Burri që lindi në Ditën e Flamurit dhe u bë Flamur i Lirisë

Zoti kishte planifikuar që në Ditën tonë të Shenjtë të Flamurit të sillte Ëngjëllin mbrojtës të trojeve tona etnike.  Dhe e solli.  Ai ishte Adem Jashari.  Babai i tij dhe familja shtin me pushkë, kur në familjen e tyre erdhi djali.  Gëzim më të madh nuk kishte.  Ai erdhi në Ditën e shenjtë të Kombit.  Babai e uroi: “U bëfsh Lis për Atdhe!...

Frank Shkreli: Një prokuror i ish-regjimit komunist dekorohet!

Jo, jo nuk është “fake news”, është lajm i vërtetë! Lajmi më erdhi në postën time elektronike drejtë për drejtë nga Departmaneti i Shtetit pasi jam i abonuar për të marrë rregullisht të gjitha njoftimet e këtij departamenti në lidhje me Evropën.  Lajmi u përhap edhe nga agjenci lajmesh të tjera shqiptare, përfshir edhe...

Pierre-Pandeli Simsia: Borziloku

Borziloku, kjo bimë gjelbëroshe barishtore aromëmirë është mjaft e përhapur e kultivuar në pothuajse çdo familje, jo vetëm si bimë zbukurimi, por edhe në guzhinë në gatimet e gjellrave të ndryshme, sidomos në përgatitjen e salcës për makaronat, por edhe si bimë mjekësore për të prodhuar ilaçe të ndryshme...

Gani Qarri: A kishte Isa Mustafa dijeni mbi urdhërdhënësit dhe dorasit e vrasjeve?

Nëse bëhet një krahasim sado modest, i rasteve, jo për mijëra të vrarë në "liri", siç ndodhi në Kosovën e pasluftës, por edhe për një person të vetëm në vendet e BE-së, si bie fjala rasti i gazetares malteze Daphne Caruana të vrarë me 16 tetor të vitit 2017, dorasi u arrestua në nëntor të vitit 2019 dhe këto ditë të...

Resmi Osmani: Sa e bukur ka dale nusja!

Jeta është plot me çudira , të papritura e të pamenduara, me ca të fshehta që i shfaq rasti dhe fati i mirë apo i lig.Pas përzënies së hysmeqarit arnaut, Ibrahimit,Shemshedin agai, bëri sikur i harroi jabanxhijtë, por Allah ,Allah, as në mendje as në fiqir, se ata do të ktheheshin në një makth të mallkuar që do t’i...

Qazim Shehu: Poet i ngjyrave të vendlindjes dhe gjurmues i etnokulturës

Poetit Mevlud Buci, me rastin e 70-vjetorit të lindjes - Mevludi u lind me 2 mars 1951 në Lukan. Mësimet e para fillore dhe 7-vjeçare  i kreu në Lukan.Shkollën e mesme e mbaroi për mësuesi në Normalen e Elbasanit.Më pas, kryen fakultetin për Gjuhë-Letërsi.Shërbeu si mësues gjuhë-letrësie dhe...

Timo Mërkuri: Drita e yllit që u shua

Në orën 1.15 pas mesnate të datës 18 shkurt 2021 u shua në shtëpinë e tij në Himarë poeti Lefter Çipa “Nderi i Kombit”. Duke njohur kontributin e tij, shumëkuish këtë shuarje e hamendësoi si fundi i një epoke në iso-polifoni, por unë nuk mendoj aspak kështu. Unë mendoj se, në fakt hyrja e Lefter  Çipës në fushën...

Kalosh Çeliku: Kryengritësi

Gruas, t’i shpallësh dashuriËshtë, sikur pi raki rrushi:Dy shtama verë nën RrapQë, t’i shtron mbi tavolinë. Dolli. Ajo, ty veç të ka pi...

Eshref Ymeri: Nderim për një studiues me autoritet shkencor

Me studiuesin dhe poetin e talentuar Kujtim Mateli jam njohur para pak kohësh përmes faqeve të internetit. Gjatë shtegtimeve nëpër faqet e këtij mjeti të shkëlqyer të komunikimit elektronik, fare rastësisht hasa në poezinë me bukuri të rrallë, me titull “More Naim Shqipëria”. Mbeta i emocionuar nga mjeshtëria e latimit të vargut dhe ...

Prend Buzhala: Vizioni e kodi retorik i qenies shqiptare

I njohur si njëri ndër françeskanët më të devotshëm shqiptarë, si drejtor i kolegjit françeskan, si njëri ndër drejtuesit e revistës “Hylli i Dritës”, Atë Anton Harapi (5 janar 1888 - 20 shkurt 1946), do të dallohet edhe si shkrimtar e publicist, si dijetar dhe edukator, si teolog dhe filozof, si politikan dhe atdhetar...

Nuhi Veselaj: Pse “po” paskajorja në standardin e shqipes së natyrshme (9)

Në kreun e mëparshëm doli sheshit mashtrimi i madh patologjik se gjoja kthimi mozoallah  paskajores në standard e prishka atë tërësisht. Kështu paskarorefobët për mosrikthimin në përdorim normal të ndikuar nga ideologjia e luftës së klasave e gogolëzuan paskajoren e mirëfilltë. Po sido që të ketë...

Nexhat Halimi: Dita e daljes

shtëpinë e kërkoj nëpër botë s' më është premtuar agu pa ty udhëtoj e qaj pandërprerëndërmjet mungesës e vetëtimëstërë në vetmi të shurdhër aty trupi pa kulmtrëndafilin ma marringjak

Mehmetali Rexhepi: Shendera

Shtëpia e magjishme e fshatit T, që i drejtonte rrezet e buta në trutë e të rinjve, viteve të shtatëdhjeta nisi të stolisej edhe me lule të gjalla ngjyrash të ndryshme të sapo çelura. Këto ngjyra frymonin të ndrojtura, në çaste ishin lozonjare, me shikime përpirësi, kureshtare për çdo depërtim rrezesh, që u vinte ose u rrëshqiste tej...

Luan Kalana: Mësuesit vullnetarë në Malsi

Për hir të vërtetës, jo vetëm duhet thënë ,por duhet pranuar,se”armata” e Mësuesve të brezit tonë,punoi me përkushtim,me sakrifica dhe “nomadë”, nga treva në trevë ,nga fshati në fshat më të largët duke u bere pishtarë të dijes e të arsimit e të kulturës në fshat.Sa me fëmijët ,nxënësit paradite në shkollë,aq e...

Shyqyri Fejzo: Pazari i “Përputhjeve” një lëvere e sheqerosur me piper

Kur punoja dikur në një TV lokal, gjeta belanë me drejtorin dhe kryeredaktorin. “pazari i gjësë së gjallë është institucion. Asgjë nuk na ke sjellë prej pazarit tonë” po më futnin të dyja këmbët në njërën këpucë ata të dy. Njëri e ngrinte “kopacen” dhe tjetri e lëshonte. Ksisoj, një të djelë, (ditë pazari) e prisha rehatinë...

Mevlud Buci: Dëshmi e vlerave të jetës

Edhe para se të lexoja librin kisha dëgjuar për matjanin e fisnikërisë, birin e Muralikajve, prejardhja e hershme e të cilit është nga Mazhica e Dibrës, të paharruarin, Zenel Sadik Murati. Pasi e rilexova, na emocionoi fakti se ky libër është shkruar thjeshtë, kuptueshëm, me kujtime e mbresa, ku secila të ngjall dashuri e krenari...

Përparim Hysi: Epo unë nuk jam prej guri?!

Emri im  është Dashuri.Jam e martuar dhe kam dy djem.Njëri prej djemëve 10-vjeç dhe tjetri 7- vjeç. Kam goxha burrë.Ky është  nja dy vjeç më i madh se unë dhe të dy bashkë shkojmë si jo më mirë. Të dy në punë, me shtëpi e katandi dhe,siç mendoja,nuk kish se ku vinte më mirë. Mirëpo,kur mendon se të gjitha...

Neki Lulaj: Zahalli gurgule

Edhe këtë vit nisi riti bash si vitin tjetër.Pllakatat  për votues qyteteve kanë vërshuarPo i shëmtojnë muret, urat e rrugicën e vjetër.Tribunat u mbushën me fjalën e premtuar. Invalidët e luftës ende n`kasolle si nomadëPo i ngrohin duart rreth zjarrit të gënjeshtrës...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora