E marte, 29.11.2022, 12:28 PM (GMT)

Sport » Legjenda

Giovanni Armillotta: Kryeziu, Lushta, Boriçi e Llambi

Naim Kryeziu dhe Riza Lushta kanë qenë, padyshim, futbollistët shqiptarë më të mëdhenj nga mesi i viteve Tridhjetë deri në gjysmën e dytë të viteve Dyzet. Ata bënë emër jo vetëm me titullin e Kampionit të Italisë fituar nga Kryeziu...

Fusha e Shallvares nuk mund të përfytyrohet pa Loro Boriçin

Kjo është e vërtetë. Sa herë më kujtohet fusha sportive, nuk mund të rri pa kujtesën e Loros së madh. Koha e tregoi sa i madh ka qenë ai, mbase jo për ndeshjet e shumta me ekipin kombëtar, por për karakterin e tij, për thjeshtësinë...

Fadil Vokrri: 1000 fotografitë e mia në Shqipëri

Erdhi në Shqipëri si lojtar i Partizanit të Beogradit, por u prit më shumë si bir i një gjaku nga kushërinj të tij në Kavajë. Ky është Fadil Vokrri, presidenti i sotëm i Federatës së Futbollit të Kosovës (FFK) që u ndesh në shtator 1987...

Kaka, tani edhe “FIFA World Player”!

Bota “ne kembet” e Rikardo Kakase. Tashme globi ka njohur madheshtine e brazilianit, per te cilin viti 2007 ka qene nje “kurorezim” perfekt i nje karriere qe sapo ka nisur dhe qe parashikon triumfe te tjera. Nje aventure e nisur me Champions...

“Tata”: Kendoj me koleget te Burgu 302

Blendi Nallbani ka nje histori te tere pas shpines. Nje karriere e nisur qe ne moshe te njome me shkollat sportive dhe qe e kurorezoi me pas me fanellen e ekipit Kombetar. Shume vite karriere per 3 ekipe, dy prej tyre armiqte e perbetuar...

Ja “Big” që i japin jetë futbollit botëror

Legjenda e juventusit, një ndër lojtarët më besnik të kësaj skuadre, edhe pse ajo zbriti në Serinë B, nuk e tradhtoi atë. Nuk pranoi të largohej, ka dhënë shumë për këtë skuadër, ndjehet tepër i lidhur me të, është një ndër golashënuesit...

Topi i artë është i Kaka

Do të ngrerë lart në qiell fitoren, duke falënderuar Zotin, siç bën gjithnjë pas çdo goli të shënuar në ndeshje. Topi i Artë është i tij: jo për falënderim, por sepse magjia janë këmbët e djalit me fytyrë ëngjëllore. Kaka ka fituar trofeun...

Michel Platini, ylli që e ka lidhur jetën me futbollin

Michel Platini ka lindur në Joeuf të Francës më 21 qershor të vitit 1955. Ai është cituar në mënyrë të rregullt ndër lojtarët e mëdhenj të të gjitha kohërave në konkurrencë me brazilianin Pele, argjentinasin Diego Maradona dhe Alfredo Di Stefano...

Didier Deschamps, futbollisti që preku të gjithë trofetë

Didier Deschamps është një ndër futbollistët francezë që ka fituar numrin më të madh të çmimeve. Ai ka lindur më 15 tetor të vitit 1968 në Bajonë. Pozicioni i tij i korrespondon atij të mbrojtësit dhe ka arritur të fitojë shumë tituj me...

50 trajnerët më të mirë në botën e futbollit

Rinus Mishels është trajneri Nr.1 në botën e futbollit. E përditshmja angleze "Times" ka publikuar klasifikimin e 50 teknikëve më të mirë të të gjitha kohërave, duke i lënë podiumin më të lartë holandezit që revolucionoi futbollin ...

Maldini, ylli që shkëlqen edhe 40 vjeç

Topi rrëshqet ngadalë mbi barin e lagur të fushës në qendrën sportive të Milanelos, ndërsa një "djalosh" rreth të 40-ve e sheh sikur ta kishte pronë të vetën. Fatkeqësisht, për shkak të një dëmtimi nuk mund ta prekë, megjithëse e di mirë...

Paolo Rossi

Paolo Rossi, i lindur më 23 shtator të vitit 1956 në Prato është një ish-futbollist italian. Sulmues ndër më të famshmit dhe të adhuruarit të historisë së futbollit, në vitin 1982 u bë kampion i botës në Kampionatin Botëror të Spanjës me kombëtaren italiane, shënuesi më i mirë i kompeticionit...

Franco Baresi

Franco Baresi si futbollist ka veshur fanellën e Milanit dhe të kombëtares italiane. Nëse Helenio Herrera u konsiderua unanimisht shpikësi i rolit të lirë dhe Franz Beckenbauer profesionisti i denjë si kësaj figure taktike të futbollit, Franco Baresi ka qenë një prej mbrojtësve qendrorë më të mirë të historisë së futbollit. Ende sot konsiderohet si një ndër mbrojtësit e lirë më të mirë në fushën e futbollit. Me tempin dhe personalitetin e tij ai sfidoi disa ndër lojtarët më të mirë me të cilët është përballur gjatë karrierës dhe aftësia e tij për të mbajtur në unitet linjën rezultoi vendimtare për sukseset e panumërta të kuqezinjve....

Panajot Pano - Speciale

Perpara se te fillonte intervisten e tij per specialen, qe gazeta "Koha Jone" kishte vendosur t'i dedikonte, i madhi Panajot Pano kerkoi te ndizte nje cigare. Shkrepese nuk kishte dhe rrotulloi syte neper lokal per t'ia kerkuar dikujt. Befas nje burre cohet nga nje tavoline ngjitur dhe ia ndez cigaren mjeshtrit te topit. Pano e falenderoi buzagaz. I panjohuri nuk i pranoi falenderimet, jo ne mungese respekti, sepse me pas shtoi: "C'eshte ajo fjale, ti dhe Perendia, s'ka te tjere!"...

Ruud Gullit

Rud Gulit, i mbiquajtur "tulipani i zi", ka qenë një lojtar holandez shumë i njohur i skuadrës së Milanit dhe kombëtares portokalli. Në Itali ai ka marrë pjesë edhe në radhët e skuadrës së Sampdorias. Gulit ka formuar një çift të qendërfushës me rëndësi të jashtëzakonshme bashkë me shokun e tij të...

Bobby Charlton

Ai konsiderohet nga një pjesë e mirë e njerëzve, mbi të gjitha e sportdashësve, si lojtari anglez më i madh i të gjitha kohërave. Emri i tij i bashkëngjitet momenteve të fitores së futbollit britanik, por gjithashtu traditave më të mëdha sportive, asaj të respektit dhe vlerësimit të çdo kundërshtari. Ai ka...

Vëllezërit Karkanjozi, dy "meteorë" që s’shuhen kurrë

Dy vëllezërit, futbollistë e trajnerë, Ylli e Fatos Karkanjozi, bëjnë pjesë në plejadën më të ndritur në historinë e futbollit beratas dhe mbahen mend si futbollistët më korrektë të skuadrës së "Tomorit". Megjithëse sot ata nuk jetojnë më, për sportdashësit e Beratit ngelen ende "meteorë" që s'do të shuhen asnjëherë...

Familja Zinxhiria i ka dhënë futbollit beratas 4 emra të mirënjohur

Asqeri Zinxhiria: Gjysmën e kohës në futboll si kapiten i ekipit "Tomori" Familja Zinxhiria për 30 vjet rresht i ka dhënë katër emra të njohur futbollit beratas, emra që meritojnë nderim dhe respekt. Zinxhiritë përbëjnë një "zinxhir" të artë në futbollin beratas...

Dinastitë beratase brenda "kështjellës" së futbollit

Historia e futbollit beratas, si pjesë e historisë së futbollit kombëtar, meriton të nderohet e respektohet me të gjitha dimensionet që ai ka shpalosur te brezat që vazhdojnë të ruajnë thesare që vështirë se mund të çmohen për nga vlerat që kanë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora