E enjte, 29.02.2024, 01:00 PM (GMT)

Sport » Legjenda

Kaka: Dua ta njoh Shqiperine

Braziliani Kaka, i cili shquhet jo vetem per kembet e arta, por edhe per besimin e tij te pashoq te Zoti, vetem pak kohe me pare ishte nje "ceshtje" dite, teper e diskutueshme...

Sa e vonuar statuja për Panajot Panon!

Më e pakta gjë që mund të bëhej për Panajot Panon, do të ishte vendosja e një statuje, në një nga lulishtet më të bukura të Kryeqytetit... Themi më e pakta, kur më e shumta që është bërë për...

C.Ronaldo "Topi i Artë 2008"

Kristiano Ronaldo ka pohuar se dita e djeshme ishte më e bukura e jetës së tij, teksa ka fituar "Topin e Artë 2008" në orët e para të së martës. Futbollisti i Mançesterit u bë pasardhësi i...

E gjithë Spanja përulet para "Mbretit Del Piero"

Të mërkurën në mbrëmje, të gjithë në Bernabeu janë ngritur në këmbë për të, ndërsa dje, një ditë pas ndeshjes, të gjitha faqet e para të gazetave sportive i janë dedikuar atij. Aleks Del Piero...

Ali Kastrati, 65 herë kampion kombëtar

Ditën e shtatë të lindjes së tij, familja nisi udhën drejt Izmirit të Turqisë. Nuk mundi të mbajë mend Preshevën por krenaria e vendlindjes nuk ju nda për asnjë moment. Për fat...

Pele, më parë ishte llustraxhi

Heronjtë ecin vetëm, bëhen mite kur prekin jetët dhe zemrat e secilit nga ne. Për sportdashësit, Edson Arantes do Nascimento, i njohur si Pelé, është hero. Niveli i lartë i performancës në çdo...

Rexhep Ramaj, një nga majat e sportit shqiptar

Ishte viti 1945. Shqipëria sapo ishte çliruar dhe gjithçka duhej rindërtuar. Pjesë e jetës së saj ishte edhe sporti. Një pjesë e efektivit të brigadave partizane, kryesisht të rinjtë, ishte dhënë urdhër që të...

Riza Lahi: Erkand Qerimaj Kampion i rruzullit

"Tri orët para garës finale kam ndenjtë shtri në shtrat. Mendja më fluturote te flamuri kombëtar kur do të bante dallgë mbi mue, Erkandin prej Shqipniet, e kur tanë sllovakët do t'u detyrojshin...

Franko Barezi, legjenda e Milanit

E kemi parë të vrapojë e të djersitet lart e poshtë nëpër fushë, të palodhur dhe të pakalueshëm në qendër të mbrojtjes. E kemi parë të qajë për një kupë bote të humbur, por e kemi parë të...

Del Piero dhe... arti i goditjeve

Aleks del Piero ka qenë gjithmonë një specialist. Edhe sot i kushton një kohë të mirë të stërvitje fazës së goditjeve të dënimit. Që në rini ai kishte studiuar lojtarët më të mirë në këtë “fushë”...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora