E marte, 20.10.2020, 11:57 PM (GMT+1)

Personalitete

Vasil Moçka: Me Thoma Binjakun, homazh arsimtarëve fierakë

Shumë shokë kam pasur në jetë, por Thomai ishte i veçantë për mua. Njohja jonë ishte zyrtare. Thomai ishte i deleguar nga Seksioni i Arsimit që të më prezantonte si drejtor i shkollës së Kafarajt.Edhe unë, isha njoftuar se do të vinte i derguari i Seksionit të Arsimit që të më prezantonte...

Enver Bytyçi: Mit'hat Frashëri la një tarshëgimi kombëtare të pashoqe

Më 3 tetor 1949 vdiq në Log Islandë diplomati, shkrimtari, politikani dhe poligloti Mit'hat bej Frashëri. Ai la një tarshëgimi kombëtare të pashoqe në historinë e shqiptarëve. Ishte dhe mbetet një nga ikonat shqiptare të të gjitha kohërave, i cili me ide dhe vizionin e tij saktë për zhvillimin e kombit shqiptar mbetet...

Ilir Çumani: Të banosh në mirënjohjen e njeriut...!

Në epoka dhe etapa të ndryshme të njerëzimit, ka patur dhe do të ketë gjithmonë individë të veçantë, të cilët, me veçoritë  dhe talentin e rrallë që  zotërojnë, me kontributin dhe vokacionin që përcjellin dhe e transmetojnë ndër breza,  kanë mundur të lënë gjurmë të thella duke ngritur në art tempullin...

Ibrahim Kabili: Dërvish Shaqa - Figurë legjendare e këngës

Dërvish Shaqa qe dhe mbetet një emër i madh. Ai qe një artist i lindur, një këngëtar potent, një rrapsod me zë të ëmbël dhe kumbues, një artist që "pushtonte" skenat me sharmin dhe paraqitjen fizike e artistike të tij. Dërvishi qe mjeshtër i sharkisë dhe çiftelisë, qe modeli i një patrioti dhe atdhetari të...

Hasan dhe Lajde Blakaj: Përkujtim për Anna Lindh

Ylva Anna Maria Lindh, lindi me 19 qershor 1957 në lagjen Enskede në Stockholm, vdiq me 11 shtator 2003 ne Spitalin Universitar Karolinska në Solna, Stockholm. Ajo ishte një politikane Suedeze shumë karizmatike. Nga viti 1982-1985 ishte deputete në Riksdag, Parlamentin Suedez nga viti 1998–2003...

Albert Vataj: Shenjtërohu me dashurinë që dha kjo Nënë

Sot nuk është vetëm dita e kujtesës dhe kremtes së shenjtores shqiptare, por edhe përulësisë dhe bamirësisë si akti sublim me të cilin ne shpërblejmë shpirtin me dritën më të vezullimtë të besimit te mirësia dhe dashuria. Nënë Tereza i'a mëkoi zemrën e saj çdo kraharori dhe shpirtin e ndezi në çdo diell...

Ibrahim Kabili: Skerdilajd Llagami, luftëtari i lirisë që bëri histori

Gjithnjë më ka tërhequr si me magji çështja kombëtare. Më kanë tërhequr dhe bërë për vete ngjarjet ngjarjet e mëdha të historisë kombëtare dhe po kaq shumë dhe protagonistët e tyre. Natyrisht nuk ka si ndodh ndryshe, profesioni i mësuesisë, puna e gjatë në arsim, dashuria e përkushtimi për lëndën e historisë...

Luan Kalana: Frang Bardhi - gjuhëtari, leksikografi i parë shqiptar

-Nje nga figurat me te shquara te hershme te themeleve te altarit tone historiko-gjuhesor te indentitetit tone Kombetar ,mbetet vepra e pavdekshme,jeteshkurter ,dritedhenese e Frangut te Bardhe,shkrimtar ,historian ,gjuhetar dhe perkthyes.Ne vazhdim te shkrimeve te mia hitorike-gjuhesore...

Ibrahim Kabili: Liman Tafa - Besimtari dhe personaliteti me kulturë të gjerë

Para disa kohësh më ra në dorë libri i me titull: Personalitete të kulturës fetare dhe atdhetare në Tiranë të intelektualit, besimtarit, dhe shërbestarit të fesë islame në Tiranë profesorit të nderuar, Xhemal Balla. Midis shumë figurash e personalitetesh më  të spikatura të kulturës fetare dhe atdhetare në Tiranë janë dhe disa...

Sylejman Morina: I tillë ishte Jeremija, shpirti i mirë i Arbanasit

Në shtratin   e spitalit  të qytetit të Zarës, i  pushuan dhimbjet e mëdha  luftëtarit, shkrimtarit, komandantit ,diplomatit, arbnesh Ivica Mateshiq-Jeremija. Për atë  dita e parë e  verës kishte qenë dita e fundit  në këtë botë të përkohshme. Shpresat e  familjes,  miqve, bashkëluftëtarëve u shuan me lajmin  e trishtuar...

Bedri Tahiri: Jetullah Rifat Gashi - Komandant Drenica

Gjatë luftës sonë të fundit çlirimtare, që e zhvilluan trimat e  Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, pati ngjarje dhe data, të cilat janë ngulitur thellë në kujtesën tonë historike. Një e tillë, e skalitur me shkronja gjaku, mbetën edhe betejat e panumërta në Rrasë të Kosharës, ku u shqua për heroizëm e strategji trimi...

Nikë Gashaj: At Gjergj Fishta, Poeti Kombëtar

At Gjergj Fishta vdiq më 30 dhjetor 1940 në Shkodër. Ceremonitë iu bënë në Kishën e Gjuhadollit nën përcjelljen e autoritetëve më tëlarta fetare dhe politike të kohës. Meshën e përmotshme e mbajti Imzot Gaspër Thaqi, arqipeshkvi i Shkodrës.Shtypi i kohës e pasqyroi tërë ...

Tomë Mrijaj: Kolë M. Berisha hero i pamposhtur para torturave çnjerëzore serbe

Vitet kalojnë dhe në kujtesën e freskët të historisë së Kosovës, gjithmonë një vend të veçantë zë figura e patriotit dhe personalitetit të shquar shqiptar Kolë M. Berisha, i cili, gjatë gjithë jetës së tij aktive tregoi me shembuj pozitiv konkret një heroizëm të veçantë, duke përballuar ngjarjet e dhimbshme...

Xhevahir Cirongu: Dëshmorët janë të përjetshëm

(Dëshmorit  të atdheut Partizan Bako, me rastin e 30 vjetorit)PërkujtimoreNga Xhevahir CironguNën këmbët e malit Koshnicë shtrihet Burranji i bukur, i cili ndodhet në luginën tomorricë të rrethit Skrapar.  Fisi Bako, që banon prej shekujsh në këtë fshat, njihet gjerësisht si punëtorë e të lidhur fort...

Luan Kalana: Prof.Niko Stillo - Njeriu ''akademi'' i Gjuhës Shqipe

Profesor Niko Stillo është çam që jeton në Gjermani. Ka lindur në një fshat të Prevezës (Greqi). Është larguar në moshën 20 vjeçare nga Greqia dhe ka shkuar në Itali, ku ka kryer studimet për statistikë. Më pas ka jetuar në Gjermani ku ka kryer studimet për Pedagogji dhe Ekonomi. Ka "mbetur" në...

Sylejman Haxhimustafa – Një krijues i panjohur i letrave shqipe

Shpesh po ndodh që të njihemi me autorë dhe vepra letrare që ishin krijuar, e mbase edhe botuar, jashtë trojeve etnike shqiptare, nga se ato lidhen me fatin e autorit  të tyre, përkatësisht edhe të popullit  që i përkasin ata. Kështu ndodh edhe me fatin e Sylejman  Haxhimustafës...

Gjon Markokaj: Kurtesh Kurti i Nikajvet - figurë e lartë... emër nderi

Jeta e vepra;  e Kurtesh Kurtit; në atë kohë të veshtirë; të pushtuesve e sunduesve; në fund shekullin e XVIII, dhe fillim shekullit XIX, nga të huajt ishte e veshtirë; por njeriu i mirë din t’ i përballojë edhe telashet më të mëdha; dhe ka edhe forcë reflektimi. Kurtesh Kurti, ka lindë në...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora