E premte, 03.07.2020, 10:07 PM (GMT+1)

Komente » Xharra

Fahri Xharra: Mos e ngucni Hymnin e Flamurit !

“Jam e lindur me Hymnin e Flamurit të Asdrenit, e dua te vdes me te.I përulem, me nderim të thellë Rilindasve te medhenj që na e lanë si trashegim.Jam grua dhe e ndjej edhe frymën time ne çdo fjalë të Hymnit të Flamurit tonë.”BOTA E QYTETËRUAR NUK DUHET TË LEJOJË KËTA PASARDHËS TË ILIRËVE TË LASHTË E TË PELLAZGËVE QË TË ZHDUKEN. RACA E TYRE, KA LINDUR PIRRON, ALEKSANDRIN E MADH, SHËN JERONIMIN, KONSTANDININ, PESË PERANDORË TË TJERË ...

Fahri Xharra: Kush janë shkijet ose pse Serbia duhet të heshtë?

Shqiptarët ortodoks të viseve shqiptare të Kosovës ,Malit të Zi ,Serbisë dhe Maqedonisë,na mbetën si të ndarë dhe ne i quajtëm shkije falë shkizmës. Mirëpo , a e merituan ata këtë veçim? Kush ishte shkaku që ata mbetën të shkarë nga trungu shqipëtar? Dhe me kalimin e kohës ata (por jo të gjithë) e gjetën vehten diku tjetër, me të njejtën fe por me një gjuhë tjetër. Ndërrime shumë të mëdha ndodhën në kombin tonë. Pse ata ...

Fahri Xharra: Pse duhet çmuar Mbretin Zogu?

Të gjithë jemi pjesë e historisë sonë . Edhe unë jamë pjesë e sajë.Të gjithëve na takon historia e jonë; e lavdishme apo e turpshme – ajo është pjesë e jona.Një të mirë e ka historia , ajo na mëson ,e i lumi ai që nxjerrë përfitime të mençura e i mjeri ai që shkonë në shportën e saj.Si mbërrini Mbreti Zogu në pushtet?Zogu është mbret i vetshpallur, sepse që të jesh mbret, sipas disa parimeve monarkiste europiane duhet të kesh gjak të kaltër. Ku e gjeti gjakun e kaltër Ahmet Zogu që e shpalli nënën e vet mbretëreshë e vetën mbret...

Fahri Xharra: Pse Serbia kaq serbes (2)

A duhet gjithëmonë të bëhemi thuajse asgjë nuk na intereson? I shofim çfryerjet (shkordhjet) e epsheve serbe mbi ne? Këto shkordhje vazhdojnë me shekuj ( ky është i dyti), dhe ne prap të tillë si ç`ishim gjatë këtyre dy shekujve. Por ajo(Serbia) e ka nënën gjallë,thoshim në vitët e 80-ta të shekullit të kaluar. Po, na të mjerët ,gjegrafinë nënë e historinë njerkë! Arsyetoheheshim ,dhe i jepnim kohë vehtës që të “pushojmë” deri në ...

Fahri Xharra: Heshtje e jonë letargjike

 Pse Faik Konica ishte i tillë si e njohim ne në letrat tona? Sepse i përkiste gjakut të fisëm shqiptar. Bartëte krenari tipike të themeltë,sepse e vishte kostumin e qenjës së tij të kulturës bashkëkohore, të firmës së njohur europiano-perëndimore, si rrallëkush i kohës së tij. ( Dr. Ledri Kurti) Pse Konica apo pse nuk e ndjekim rrugën e Konicës që të mos heshtim, të ...

Fahri Xharra: Një duet, një zë, një mëndje

Mëndja e robëruar është pasojë e shpirtit dhe e trupit të robëruar. Robëria i njef një mijë mënyra me të cilat e skllavëron mendjën e të robëruarit;dhe mendja si e tillë përkundër...

Fahri Xharra: Kush janë shkijet ? (1)

-Kush janë shkijet ? A janë të njetë si serbët? -A kanë ndryshim? -Ku është ndryshimi shka –serb? -Si u krijuan shkijet ? - A janë popull i ardhur, apo u krijuan më vonë...

Fahri Xharra: Mbahu nën`o mos kij frikë...

Historikisht ,pushtuesit në vende të ndryshme të botës ,sulmin e parë dhe shkatërrues e kanë bërë mbi inteligjencën . Ashtu ka ndodhur edhe me ne . Po të analizonim çdo ...

Fahri Xharra: Pse Serbia kaq serbes? (I)

Pse Serbia është kaq kokëlartë e me krenari? Pse Serbia kaq pa druajtje dhe lirisht? Pse Serbia është kaq ballëhapët? Pse Serbia flet serbes ,ecën serbes? Sepseja përdorët ...

Fahri Xharra: Na dhe e kaluara e jonë e heshtur

Heshtja e të së kaluarës sonë ,heshtja e të bëmave mbi ne, ishin të qëllimta. Ishin “kujdestarët” që kujdesëshin që ne mos të dijmë se çka po ndodhë me ne. Ishin “ kujdestarët...

Fahri Xharra: Sanxhaku shqiptar?

Ishte Shtatori i vitit 1990,pas një dite zyrtare në fabrikën e tekstilit “Rashka” të Novi Pazarit,e pata një mbrëmje të ”suksesëshme” në një hotel të madh të atij qyteti...

Fahri Xharra: Të falemnderit Jusuf Buxhovi!

Filluan të dridhen themelet e SANU-s (Akademisë Serbe të Shkencave), qerdhëja e së keqes shqiptare,filluan të dridhën gotat e shlivovicës të cilat cakrroheshin kur...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora