E enjte, 02.07.2020, 11:30 AM (GMT+1)

Speciale » Alia

Lutfi Alia: Dita senese

Me një veshtrim tinzar,kundroj buzqeshjen tënde,e ngjyrosur e tëra në të kuqe,e kerkoj sytë e tutë fshehur në boshllekun pezull mes nesh,si ëndërrat tona të ndezura flake ...

Lutfi Alia: Himara në dokumentat arkivore (8)

Aktiviteti i misionareve basilian, gezonte respektin e popullit te Provinces se Himares, por kishte nxitur dhe cmiren e qarqeve ortodokse greke dhe te klerit e popullates musulmane ...

Lutfi Alia: Drita... e një interviste

Lexuesit e shumtë të Zemrashqiptare, tashmë e njohin dhe vazhdimisht e kanë vleresuar nivelin e shkrimeve të shumta në të gjitha gjinitë të autorit Zeqir Lushaj ...

Lutfi Alia: Himara në dokumentat arkivore (3)

Nili Borshi, në kapituj të veçante të librit “I monaci basiliani d’Italia, in Albania”, tregon per aktivitetin e misionareve dhe analizon raportet e himarjoteve e të prijesave ...

Lutfi Alia: Himara në dokumentat arkivore (1)

Para disa ditesh, dy miqt e mi italianë, At Giuilio Cipollone dhe Prof Giuseppe Marcianò, me dhuruan nje liber te rralle: “I monacci basiliani d’Italia in Albania”, botuar ne vitin 1935 te shkruar nga arbereshi Nilo ...

Lutfi Alia: Kanuni - Kodi i së drejtës zakonore shqiptare (12)

Studimet e shumta mbi Kanunet, jane perqendruar ne dy plane kryesore: ne aspektet juridike dhe ato etiko-morale, me veçori, qe shumica e autoreve i jane perkushtuar studimit te aspekteve juridike, çka diktohej nga mbizoterimi i lendes juridike, ne perberje te kodit te drejtes zakonore ...

Lutfi Alia: Përshëndetje Prof Dorian J. Wilson

Këto ditë, në faqet e gazetes on-line “Zemra shqiptare”, lexova artikullin “Njeriu …dhe njerezorja”, të shkruar nga miku im Zeqir Lushaj. Nga ky artikull u informova per semundjen e rende, qe kish kaluar Sabria (bashkeshortja e Zeqirit), per shqetesimet dhe vuajtjen familjare dhe u preka, madje  ...

Lutfi Alia: Kanuni - Kodi i së drejtës zakonore shqiptare (11)

E drejta greke, ka mbetur ende objekt i studimeve me teper te karakterit filologjik, se juridik. Studimet e aspekteve juridike, pergjithesisht jane sporadike, te lidhura me profilin e te drejtes private, e te analizuara ne varesi tekategorive dhe te instituteve perkatese dhe te ballafaquara me te drejetn romake...

Lutfi Alia: Kanuni - Kodi i së drejtës zakonore shqiptare (10)

Popullatat ilire, pasardhese te pellageve, me identitetin e tyre etno-kulturor dhe historik, shtriheshin ne nje territor te gjere, ndermjet Greqise se lashte dhe perandorise Romake. Kjo bashkjetese ne fqinjesi me dy kulturat e medha te lashtesise, kishte ndikuar, qe iliret te huazonin shume elemente nga kultura helene dhe me pas nga ajo romake ...

Lutfi Alia: Kanuni - Kodi i së drejtës zakonore shqiptare (9)

Ne Kanunin e Leka Dukagjinit, familja sanksionohet guri themeltar i qytetërimit arberoro-shqiptar, institucioni social dhe juridik, i bazuar ne lidhjen martesore te burrit me gruan, me qellim riprodhimin per zgjerimin e pjestareve me femijet dhe edukimin e arsimimin e femijeve.Ne periudhen e gjate te mesjetes, familja arberore kishe organizim  ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora