E shtune, 25.03.2023, 11:38 AM (GMT)

Vërtetësi

Kastriot Dervishi: Desantët e djegur

E marte, 14.02.2023, 07:51 PM


Desantët e djegur

Nga Kastriot Dervishi

Më 15.10.1951 u hodhën me parashutë në zonën e Lushnjes desantët Nuredin Lusha (nga Lushnja), Dilaver Kucuqi (nga Libohova), Kalem Xhepexhiu (nga Lushnja). Duke mos gjetur terren të përshtatshëm, iu drejtuan kufirit nga lindja. Më 7.12.1951 ata shkuan në shtëpinë e Hamdi Bogdanit në Rrajcë të Librazhdit. Ky pasi i strehon, me dinakëri izolon dyert, del jashtë dhe i vë flakën shtëpisë. Për këtë veprim të pabesë e të padëgjuar, Bogdani u dekorua nga Presidiumi i Kuvendit Popullor dhe u shpërblye me 70 mijë lekë.

Si kundërveprim të këtij akti, më 26.6.1952, desantë të tjerë hodhën 4 bomba në shtëpinë ku ishin vendosur Hamdi dhe vëllai i tij.

Në foto është njëri nga tre të djegurit.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora