E enjte, 02.12.2021, 09:17 AM (GMT)

Kulturë

Përparim Hysi: Ka ca njerëz

E diele, 17.10.2021, 11:24 AM


Një cikël me poezi

Nga Përparim Hysi

1.Ka ca njerëz

Ka ca njerëz që dëmin që u bëjnë të tjerëve,

E kanë si kënaqësi dhe më shumë se ushqim

Këta nuk janë n jerëz,por u ngjajnë hijenave

Si me fytyrë e me shpirt,janë përçmim!

Kënaqen në ligësinë e tyre të flliqur

Jargosen dhe,tek qeshin,gërdheshen!

Në brendësi kanë një shpirt të krimbur

Ndaj nga njerëz gjykimkthjellët urrehen.

Me të fuqishmit që kanë pushtet

Mend këputen dysh dhe shpinën e bëjnë urë

Të tillët nuk kanë fytyrë,por kanë syfet

Dhe këto hijena nuk i mbështes kurrë.

2.Rrëkeza

E shoh rrëkezën që çan gurin mbi një shkëmb

Më bën që ta dua (e them me tërë mënd)

Se është krengritëse, rebele që nuk trembet

Dhe çan rrugës së vet,krenare sa nuk bëhet.

3.Nëse mbeta këtej pari

Nëse mbeta këtej pari,ku më solli mua "rastësia"

Por më griu mua malli.malli im është SHQIPËRIA!

Se për natë më del në ëndërr(asnjë natë nuk fle rehat)

Veç regëti kjo imja zëmër dhe gulçoj si një sakat.

Florida, 2003

4.Shpesh më thonë

Shpesh më thonë:- Po ty ç'të duhet,

Se çfarë ndodh rreth e përqark?

Duket shpina po  të"kruhet"

Shkruan dhe vargje zemërak.

Domethënë,sipas atyre,

Unë ta mbaj gojën mbyllur

Unë s'jam dele prej natyre

Dhe nuk rri pa"bërtitur".

Se me vargje zë godas

Korrupionin,padrejtësinë

Ndonjëherë dhe ulëras

Duke sharë qeverinë.

E ndjej veten unë më mirë

Kur unë vargjet i bëj pushkë

Dhe qëlloi çdo faqenxirë

Që dhe turpin ha me bukë.

6 tetor 2021

5. Kur jam vetëm

Kur jam vetëm në tryezë dhe po pi  kafe në klub

Më afrohet një syzezë dhe më ulet këtu"fup"

Unë syzezën e sajdis ( e quaj fat dhe s'e bëj "hasha")

Birbo s'jam, natyrisht:goxha burrë me flokë të bardha!!!

Kokolizur puna pisk( me mend mundohem ta zgjidh)

Se s'të vjen më ky"rrisk" (apo s'është? Si lule e brishtë!)

Zë kthiellohem vetëm pak dhe mendja në vend më vjen

Përparim,s'je më çunak... dhe u bëra unë"ujem"

6."Vrasja e GEGNISHTES!!!"

KONGRESI I DREJTSHKRIMIT e"vrau" GENISHTEN!!!

NJësoj si një ngricë që vret në lulishte!

Unë,ju them të drejtën,hiç s'e duroj dhimbjen

Sado që vet jam tosk dhe flas toskërishte.

Por padrejtësinë hiç nuk e  duroj

Se plaga e një tjetri,njësoj më dhëmb!

Se politika të KONGRES e drejtoi

Dhe ndaj këtë padrfejtësi e nëm!

Nuk më duhen se ç'thonë"kokat e mëdha"

As ata me tituj e nominime alla akademikë

Për mua"me gegënishten" u bë hata

KONGRESI që  i njëanshëm dhe pikë.

Se FISHTËN E MJEDËN si do t'i shijoj?

Ç'gegnishte e bukur!Ç'visar! Sa sharm!

Jo ç'shkruajnë ata, me asgjë nuk i ndërroj

Mos flas për një MIGJEN,KOLIQ apo CAM!

U shkatërrua kështu një djep i madh kulture

VISARET E KOMBIT a nuk u prishën kështu?

I shoh metastazat kanceroze prej menduze

Që politika e kohës vulosi për ju.

Florida,1 shkurt 2003

7.Siç e shihni

Siç e shihni,nuk më rrihet që mos shkruaj për asgjë sot

NJë mendim hiç nuk më shqitet më rri varur përmbi kokë

Dhe marr penën që të shkruaj,se kështu heq mërzinë

Ç'është e drejta,sot po vuaj,kur dëgjoj "qeverinë"

Unë dëgjoj qeverinë,kryeministri doravetë

Zë e flet fare"qesim"  dhe na hiqet si"profet"

"Veç për bukë SHQIPËRIA nuk ka vuajtur asnjëherë,"

Se i duket "historia" duron proçka në erë.

Ngrihe buka,ngrihet ujë dhe më tej do rriten dritat

E kthen vendin në"rrëmujë",sikur në vend s'i ke"vidat"

Në e more ti pushtetin,ke detyrimin t'i dalësh ZOT!

Dhe me llafe bën"profetin",jo na bën si DON KISHOT!

Tiranë,6 tetor 2021

8.IKJA e "SHTËRGUT" *

Fluturoi she "SHTËRGU I FUNDIT",shkoi e iku në pakthim

Jam goditur si prej plumbit,nga kjo"ikje" si gjëmim!

Nga REMARKU më REMARK! Nga gjermanët më gjerman

ROBERT SHVARC pse ikevrap, sa dëgjoj shpirtin plagë e kam.

Në përkthimet qe brilant(si në prozë dhe poezi)

Dhe lirikat i ke mjaltë,elegancë dhe ëmbëlsi

MJESHTË PUNE!MJESHTËR FJALE(na le pas vepra të çmuara)

Ah,moj vdekje mëkatare!Këtë radhë je më e mallkuara.

FLORIDA,26 prill 2003

9.Heshtja *

EMILY DISKINSON(1830-1886)

Një heshtje e gjatë që shumë vonë foli

Lavdia e saj:e mbyllur me dryn!

Ah,heshtje neveritëse! Në qafë të mori!

Sa vonë që morëm vesh për EMILYN.

Kur u hap "sepetja",doli thesari

"Varrosur" nga droja dhe heshtja  e gjatë

Lavdia jote është shkruar me gërma ari

Dhe shfaqesh e bukur me vargjet-mjaltë

* sa qe gjallë,botoi 7 poezi dhe,pas vdekjes,u zbuluan 1500 poezi.(nga shtypi)

FLORIDA,10 shkurt 2003

10. Një dritë

Një dritë e ngrohtë më hyn në shpirt

Dhe shpirtin tim të ngrohtë e ngroh

Si mund të ndodhë që të të ngrohë një dritë?

Por është dritë dashurie kjo.

Në rremba e ndjej gjakun-valë

Aorta- valë e përcjell gjakun

Plakush,për një çast, u ktheve djalë

Se të madh e paske shkakun.

Se shkaku i madh i dashurisë

Më ngjet me një gjeratore

Ndaj drita që më hynë në shpirt,

Më është e ngrohtë:zjarmore

Tiranë,6 tetor 2021(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora