E merkure, 29.03.2023, 08:13 AM (GMT+1)

Kulturë

Përparim Hysi: Ditëlindja e Fan Nolit

E merkure, 08.01.2020, 07:39 PM


DITËLINDJA   E   FAN NOLIT *

6 janar 1882

Nga Përparim Hysi

Kur të çoi nëna në shkollë, me një thes në kurriz

Nuk e dinim që më"vonë", bëhesh  NDER i SHQIPËRISË!

Gjatë kohës çfarë nuk bëre (herë ministër e herë prift)

Po me të gjitha që bëre, ti u ktheve në PROFIT!

Me ty foli historia, për të MADHIN SKËNDERBE!

Më shumë foli letërsia, me krijimet që na dhe!

Erdh SHEKSPIRI nga ANGLIA dhe u  ul mbi tavolinë

DHe KHAJAMI nga PERSIA,"shqip" e shkroi poezinë.

DON KISHOTI që nga SPANJA, përvesh ushtën "shqiptarçe"

Pas e ndiqte SAN'O PANÇA, si"shqiptar" mbi gomare.

Po lirikat që vet shkorve, për "Flamur.." e për "TOMSON..."

Brodhe "Anës lumenjëve", si "ushtar" në MARATONË.

Pastaj vesh rrobën e priftit, përballove një kalvar

Mangut gjë s'i le PROFITIT, o i madhi ATDHETAR!

Kaloi kohë e kaluan vjet që ikur në amshim

Je i gjallë dhe je në jetë,KRENARIA E VENDIT TIM !

* e kam shkruar në vitin 1996 dhe sot kam"ndëryhyr",kur e gjeta.

Tiranë, 7 janar 2020(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora