E enjte, 29.02.2024, 12:23 PM (GMT)

Kulturë

Albert Habazaj: Burri i vockël Mares Habazaj

E marte, 07.01.2020, 06:25 PM


Burri i vockël Mares Habazaj

(3 muajsh)

Nga Albert Habazaj

Çeli ngrohtë e bukur dielli

Më tre tetor dhe plot shkëlqim

Me kostum lirik u vesh qielli,

Toka u zbukurua me blerim.

Me ujët bënë trininë e gëzimit,

Shndritën pastër si vesa në gjethe,

Nga Shenjtëria e Lumturimit

Pëllumba pruri Mares me vete.

Dhe ditët kalojnë pa vënë re

Nga tre tetori si sumbulla mjalti.

Ka natyrë kultike numri tre,

Vërtetuar nga Mares si prurës fati.

I shenjtë Triniteti i hyjnive

Vjen i njomë si frymë ulliri,

Si një dashuri e Perëndive

Burri i vogël në trajtë floriri.

Mares Habazaj është ky burrë,

Që bën “gë-gë...” e qesh si lëng rrushi,

Që të shikon si kapedanët dikur,

Edhe pse tre muajsh sapo mbushi...

Ujë i Ftohtë, Vlorë, 3 Janar  2020(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora