E marte, 17.09.2019, 11:42 AM (GMT+1)

Kulturë » Lushaj

Zeqir Lushaj: Stafeta e poetëve

E diele, 11.03.2018, 07:33 PM


- Te varri i poetit Ndoc Gjetja, Lezhë, 2017-

Zeqir Lushaj

 

STAFETA E POETËVE

 

- Poetit lezhjan, Ndoc Gjetja -

 

Jam i bindur se :

Porta e lashtë e Shëngjinit

Dhe Kalaja shekullore e Lisit,

Aq shumë,

Do të mburren me Ty.

 

Sa…

Fishta dhe Mjeda,

Do ta kenë zili!

 

Në qytetin e ideve, 1)

Nuk këputet stafeta.

 

Gjetje sugjestionuese:

Poeti Ndoc,

Dhe mbiemri:

Gjetja!

./. 

1.Qyteti i ideve, - Një figurë letrare e vet poetit Gjetja 

Shënim: Të tre poetët e mirënjohur i përkasin të njejtës trevë të Nën-Shkodrës:-,Fishtë-Mjedë-Bërdicë

 

Shkodër 1983. Grup gazetarësh:- Nga e majta në të djathtë: Tomë Therçaj, Frano Caka, Zeqir Lushaj dhe Prec Zogaj

(Foto: Petrit Omeri) 

-Per ZemraShqiptare, sot ne ditelindjen e poetit., nga  Shengjini, 9 Mars 2018-(Vota: 9 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT