E premte, 03.02.2023, 01:20 PM (GMT)

Kulturë

Përparim Hysi: Takim me Shën Pjetrin?!

E enjte, 21.11.2013, 07:10 PM


Takim me Shën Pjetrin?!

 

Nga Përparim Hysi

 

Zbriti  Shën Pjetri e  më dha biletën

Biletën ma dha për në Parajsë

Ma dha se më pa me mikeshën

Mikeshën e bukur: gurelmaz!

 

Gurelmaz dhe sytë si shkëndija

Dhe trupin e  kish si fidan

E kish selitur me dorë Perëndia

Dhe si mos e kisha unë xhan?!!!

 

A kini puthur buzë tërë lëng?

Të tillë m'i kishte mikesha

Të vdisje, o miq! Të vdisje në vënd!

Parajsë mbi Parajsë që gjeta.

 

E gjeta dhe nga Parajsa nuk zbres

Sa të  kem mikeshën përbri

Jam mirë dhe atje do të vdes

A s'bëhem për dashurinë fli?!!!

 

Tiranë,  17 nëntor  2013(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora