E premte, 27.01.2023, 04:12 AM (GMT)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: Jozefine, te paste nana por mos te paste kombi!

E shtune, 16.03.2013, 12:00 PM


Jozefine, te paste nana por mos te paste kombi!

Nga Ilir Dardani

Do doja shume qe zonja Jozefina Topalli te ishte ajo qe nuk eshte. Gjithmone kam shpresuar se do shfaqet nje dite kur Jozefines t'i perputhet bukuria natyrale e jashtme me ate truroren. Kot! Ishte dhe mbetet fytyre-bukur e tru-shemtuar. Fytyra eshte dhurate ndersa truri fitohet me pune. Ajo eshte politikane dhe Kryetare Parlamenti dhe kuptohet qe shqiptaret kane nevoje vetem per trurin e saj, por duke qene se eshte tru-shemtuar as truri nuk vlen. Femra shqiptare ka vuajtur me shume se femrat e tjera ne Europe sepse eshte perballur me mentalitetin islamo-osmano-komunist te meshkujve, gje e cila vazhdon edhe sot, dhe per kete me dhimbset dhe shume here mbylljen e syve e shoqeroj me heshtje. Shumica e shqiptareve katolike te udhehequr nga Kleri kane qene gjithmone mbrojtes te identitetit shqiptar dhe Europian. Ky mision vazhdon edhe sot por kete here kemi te bejme me pakicen dhe jo shumicen si me pare. Zvogelimi i drite-dhenesve ka zmadhuar turmen e erresire-dhenesve, ne anen e te cileve eshte edhe Jozefina Topalli. Shqiptaret jane dhunuar ne te gjitha drejtimet gjate historise, por ditet me te zeza ishin nen pushtimin islamiko-osman dhe ate komunisto-sllav. Kete te fundit e ka vuajtur edhe vete Jozefina me familjen e saj, sepse ishin demokrate te vertete ne kohe jo-demokratike. Ashtu si shume shqiptare te tjere edhe Topalli ka vuajtur edhe per kafshaten e gojes, por as kjo uri, bashke me diktaturen, nuk krijoi njeriun qe i duhet Shqiperise. Ne kohen e stalino-enverizmit thureshin levdata te pafundme nga komunisto-politikanet per udheheqesin e partise. Te njejten gje ben edhe Jozefina duke e ngritur ne qiell Sali Berishen dhe na shfaqet si kopje e Nexhmije Hoxhes, por me e shemtuar sepse Nexhmija te pakten ishte bashkeshortja e Enverit. Saliu eshte partia, Saliu eshte gjithesia - thote paturpesisht kjo zonje shkodrane per kryeanadollakun tropojan, duke treguar se askush me shume se kjo nuk e ka kopjuar anti-kulturen diktatoriale. Te te beje komuniste ne kohe demokratike nje komunist, kur ke qene demokrate ne kohen e komunizmit, eshte jashte cdo logjike. Jozefina eshte njeriu me i pushtetshem nga komuniteti katolik dhe do duhej te prezantonte kulturen kristiane 2 000 vjecare te shqiptareve. Do duhej te prezantonte Teuten, Gjergj Kastriotin e Leke Dukagjinin, Pjeter Bogdanin e Pjeter Budin, Gjergj Fishten e Luigj Gurakuqin, Noren e Kelmendit e Marie Shllakun, At Zef Pllumin, Nene Terezen e Daniel Gazullin, por jo! Jozefina ka ringjallur Hamza Anadollakun i cili lufton perkrah Haxhi Qamilit per orientalizimin e Shqiperise. Pas cdo deklarate te anadollakut Sali ne lidhje me vellezerine dhe gjakun e perbashket me turqit ajo vetem goje-veshohet dhe fuqizon turpin mbi veten e saj dhe mbare shqiptaret, thua se edhe kjo eshte krijese e perdhunimeve historike si Saliu. Jo Jozefine, ''t'marrsha t'keqen''!. Jo ''naqushez'', Cobajt e Shkodres nuk jane si Vici i Dolit ose e thene ndryshe Gomari i Vicidolit, i cili e futi Shqiperine edhe ne Konferencen Islamike qe perbehet vetem nga shtete diktatoriale apo sheriale, vende ne te cilat femra si ti shtypet e shfrytezohet pafund. Ti nuk ke bere as perpjekjen me te vogel per ta distancuar shtetin tone nga Lindja e Mesme apo nga shtetet qe nga tre kategori zene vendin e katert. Ti mbeshtet ripushtimin e Shqiperise nga Turqit, kete here ekonomikisht dhe kulturalisht. Ne fakt nga ana kulturore eshte vetem vazhdimesi e pushtimit sepse kurre nuk u cliruan shqiparet nga turqit. Clirim do te thote zhveshja e plote nga gjithcka e pushtuesit, dalja lakuriq dhe riveshja me Kombetari. Keta jane shqiptaret, te cilet pa bere asgje negative krijojne neveri vetem nga emrat e sidomos nga mbiemrat e tyre.  Jane te rralle shqiptaret e Ndritur si i Pavdekshmi Kadri Mani,  Selim Nengurra, Gjergj Kabashi, Gjon Keka dhe Gjon Mehaj te cilet i zhduken emrat apo mbiemrat otomane duke u kthyer te shqiptaria se bashku me familjet e tyre. Te gjithe keta bij te medhenj te kombit jane rritur dhe kane jetuar mes nje shoqerie te dehur nga turqizmi apo islamizmi, kane marre ofendime e kercenime deri edhe djegie shtepish e makinash, por nuk u ndalen sepse kishin Bekimin e KryeZotit te Shqiptareve qe quhet Gjergj Kastrioti. Gazetarja Dardane, Arbana Xharra eshte emer-bukur, fytyre-bukur dhe mbi te gjitha tru-bukur. Sa mire do ishte sikur Jozefina te ishte te pakten sa gjysma e saj. Ti Jozefine vetem i fundos akoma me shume shqiptaret, sidomos kur arrin te fuqizosh mendimin e Saliut se kane gjak te perbashket me turqit. Opozita shqiptare nuk meriton respekt sepse ka punuar gjithnje kunder interesave te qytetareve, por me sjelljen tende ne parlament e ke tepruar duke na shfaqur nje superfshatar islamik nga Afro-Azia dhe jo nje femer te krishtere europiane! Shkrimi i sotem i Elvi Sidherit, njeri nga analistet dhe patriotet me te shquar ne Zemra Shqiptare e me gjere, flet per njeriun femer qe denohet me mos-lindje nga shpellarizmi talebano-islamik i shoqerise sone. Cfare ke bere ti si femer dhe e krishtere ne lidhje me kete problem shume serioz? Asgje - sepse ti je prane gjalleses me pamje njeriu qe beson se fjala e zotit eshte percjellur nepermjet nje vrasesi dhe perverso-pedofili qe perdhunoi edhe te pakten nje femije, nje Aishe te vogel 9 vjece! Kete abuzimo-perdhunim e trashegojne miliona myslimane ne mbare boten islamike, te cilet besojne verberisht te ky fare ''profeti'' duke vene ne jete urrejtjen e pabesueshme ndaj krijeses femer. Femijet gjithmone kane qene femije. Qe kur eshte shfaqur njeriu i pare femijet kane qene vetem femije. Mos-ekzistenca e ''ketij fare profeti'' do lejonte barazi gjinore, do kursente perdhunimin e miliona femijeve dhe martesave te dhunshme. Cili eshte ai egersiro-baba qe lejon martesen e vajzes 6 -  vjecare dhe abuzimin seksual ne moshen 9 - vjecare?! Edhe pse shqiptaret jane shumice muhamedane raste te tilla jane te rralla, jo per merite te kryeparlamentares se krishtere, por sepse jane injoranto-fetare dhe se tek shqiptaret nuk ka humbur plotesisht vetedija kombetare. Por nqs do vepronin si besimtare te devotshem, do ishin perdhunues femijesh te gjithe sepse keshtu ka vepruar ''profeti'' i tyre. Jozefina nuk duhej te kishte asgje te perbashket me Saliun sepse nuk kane jetuar dhe nuk jetojne ne te njejten bote. Komunisti Muhamedan dhe Demokratja e Krishtere nuk kane asgje te perbashket sic nuk kane as islami me jo-islamin apo Demokracine. Ah po! Karrige e para pasi shiti te gjitha vlerat e nje gruaje intelektuale! Jozefine, te paste nana por mos te paste kombi!

__________

Shqiptare te dashur ''myslimane'',

shume nga ju jeni te mrekullueshem, aq sa te vetmen gje negative keni emrin ose mbiemrin. Nuk meritoni te keni emra te tille, nuk meritoni te mbani ne varr emrat e te pareve tuaj dhe te mbani gjalle ''amanetet'' e sulltaneve pushtues. Nuk sakrifikohet vetvetja per islamin, te cilin shikojeni tek rrenja qe te ndergjegjesoheni, apo nga sulltanet qe nuk erdhen si miq por si pushtues, qe vrane e prene sa munden shqiptare, mua e ty! Ju lutem, reflektoni! I jemi borxhlinj vetvetes dhe kombit. Nuk mund te vdesim pa identitet kombetar.(Vota: 88 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora