E merkure, 28.02.2024, 10:41 PM (GMT)

Mendime » Dardani

Ilir Dardani: Shqiptaret, Heronjte dhe Islami

E shtune, 26.01.2013, 04:00 PM


Shqiptaret, Heronjte dhe Islami

Nga Ilir Dardani

Heronjte rane sepse heronjte ne Shqiperi bien. Ne kryeqytetin e ketyre fare shqiptareve ulerima islamo-osmane poshteron nje burre qe keta fare shqiptaresh e mbajne si heroin e tyre kombetar.  Kete poshterim te shemtuar e kane zbukuruar me nje fjale te famshme: Tolerance! Dhe duke u shtrenguar mire pas kesaj idioto-tolerance kane ndryshuar edhe historine e tyre duke refuzuar ta quajne pushtuesin ashtu sic eshte, Pushtues! Ne fakt nuk eshte ndonje cudi e madhe sepse shqiptaret, shumica e tyre, mund te jene gjithcka por vetem shqiptare Jo! Ndonje argument? Sigurisht, krejt e lehte: Shiko emrin tend, kulturen tende, cfare ha, si kendon, si interpreton, si shpif, si thashethemon, si vret etj. etj. I pari qe ka rene eshte Gjergj Kastrioti, renja e te cilit hapi rrugen e renjeve te njepasnjeshme. Heronjte ikin nga kjo bote dhe me vete marrin edhe dinjitetin e te gjalleve. Shqiptaret nuk jane trima por ishin trima dhe intelektuale te vertete. Ishin sepse e kane kryer misionin e tyre dhe i perkasin paqes prane Zotit, nga Gjergj Kastrioti deri tek Adem Jashari (bashke me te gjithe luftetaret e lirise) e Kadri Mani. Ibrahim Rugova ofroi gjithcka kishte dhe iku. Ismail Kadare u lodh me shqiptaret jo-shqiptare dhe u dorezua. Eshte koha e budallenjeve, koha e shqiptareve jo-shqiptare dhe idiote te nje dimensioni te dhimbshem. S'ka me dhimbje, Jo! Ne jemi mesuar me dhimbjen dhe nuk i ndjejme me kthetrat e saj. Ne jemi nje komb pa ndjenja, pa dinjitet, pa asgje. Kur shikoj idiotesine mbarekombetare te ketyre specieve qe vetequhen shqiptare me shtohet dhimbja per heronjte dhe intelektualet e rralle. Te japesh jeten ne lufte me pushke e pene per keta mosmirenjohes budallenj eshte mekat. Zoti i ka falur sigurisht, i ka perjashtuar nga ky mekat, sepse ata iken te paster, ata iken te lumtur sepse e vleresonin lirine e tyre dhe te mbare njerezimit.

Ra Gjergj Kastrioti. Sulltanet u bene shenjter nga shqiptaret jo-shqiptare. Te vetequajturit shqiptare shkaterruan gjithcka qe i identifikonte si shqiptare dhe qenjes se tyre i lejuan perdhunimin e poshterimin e pafundem. Kuptohet qe heronjte tane nuk mbrohen nga te veteposhteruarit sepse ata iken nga kjo bote si Shqiptare dhe jo si jo-shqiptare, sic eshte pjesa me e madhe e ketyre krijesave qe shkelin token arbnore. Nje thes ne kokat e Heronjeve te UCPMB-se, nje makineri qe i terheq zvarre, nje komb qe vdes kokeulur nga turpi. Te vetequajturit shqiptare kane qene brez pas brezi turpi i heronjeve dhe shqiptareve te vertete dhe do te vazhdojne te jene per aq kohe sa do jene te mbeshtjellur ne percen e zeze te identitetit te huaj. Populli i coroditur i vetequajtur shqiptar eshte kthyer ne nje mburoje per mbare pushtuesit, por gjithmone prine ajo pjese e popullit qe i perket besimit islam. Gjithmone kur flitet per Turqine, vendet myslimane, prapambetjen, dembeline, dhunen ndaj femres dhe femijeve, shqiptarucet kercejne si gjelat. Kane nxjerre edhe nje shprehje kercenuese ''Mos me prek ne fe''. Por kur feja eshte Turp dhe Poshtersi Kombetare, kur guxon dhe sulmon pameshirshem te ardhmen e atyre shqiptareve qe kane mbetur, feja e tyre shnderrohet automatikisht ne nje Armik, ne nje Djall qe duhet shkelur per te mbrojtur Zotin e Vertete. Ka ardhur koha qe nuk guxon te permendesh as fjalen ''Europe'' sepse preken ndjenjat e tyre te semura islamo-anadollake! Eshte pikerisht kjo ''fare feje'' qe mbane peng shqiptaret, te cilet jane kombi me i prapambetur ne Europe dhe keshtu do te mbeten derisa historia e turpshme dhe ardhmeri-vrasese me islamin te marre fund.

Dardania duhet t'i bashkohet Shqiperise dhe pastaj te punohet per pjeset e tjera qe i mungojne Zemres Shqiptare, por me pare shqiptaret duhet te tregojne se jane shqiptare dhe Europiane duke zhdukur emrat dhe mbiemrat e turpo-shemtuar qe trashegojne. Ne Europe italiani eshte Francesco (apo Francesca), gjermani Ulrich (apo Ulrike) e me rradhe, por kur perfundojme tek shqiptaret ndeshemi me dhunen e gjithanshme islamo-turko-aziatike, me nje popull ''shqiptar'' por qe e gjithe qenja e tij eshte jo-shqiptare. Reflektim - Nga emri deri tek fjala e fundit e jona. Le te jemi shqiptare ne Shqiperine tone, le te kemi veteveten!(Vota: 118 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora