E marte, 04.10.2022, 04:52 AM (GMT+1)

Shtesë » Lajme

Arben Shkupi: Shqipëria Entnike e Shqiptarëve

E marte, 11.10.2011, 01:36 PM


SHQIPERIA ETNIKE E SHQIPETAREVE

BESELIDHJA KOMBETARE DEMOKRATIKE SHQIPETARE

Dega e BKDSH Xheme Hasa Gostivari ne Danimarke

 

Nga Arben Shkupi

 

Sot perkujtojme 30 vjetorit e herojte tone kombetare dhe Kryetarit ,te Beselidhjes Kombetare Demokratike shqipetare,per diaspore Vebi Ibrahimit. Banda shoviniste serbomedhenje komuniste e privuane nga jeta militantin intelektualin ,udheheqesin tone dhe patriotin e shquare dhe te vendosur per Shqiperine enike dhe te bashkuare.

Vebi Ibrahimi deshmore i kombit shqipetare dhe ushtare besnik i Shqiperise Etnike , u vra me date 10 tetore me 1981 ,nga dora serbo-sllavo-komuniste. Komunistat sebomedhenje nuk u ngopen duke vra dhe likfiduare atedhetare shqipetare nga gjithe viset http://www.youtube.com/watch?v=KRem76N31ZEshqipetare ,pore dora e zeze e sllavo serbeve zgjati doren deri ne Bruksel Belgjike. Edhe pse Vehbi Ibrahimi, ekonomikishte ishte i varfur ,kishte nje grumbull femije te vegjel dhe n'vareshin nga te ardhurat e babait e te memes se tyre . Vehbi Ibrahimi ,kurre nuk mungoje ase personalishte dhe ase materialishte me ndihmuare dhe perkrahe cdo iniciative kombetare dhe cdo manifestimkombetare . Shtepia prsonale e Vehbi Ibrahimit,ne Bruksel ishte cerdhe strehimore per shume shqipetarete ikur nga Kosova e rroberuare me viset tokat etnike te Shqiperise . Vehbi Ibrahimi lindi ne f. Ugel komuna e Gjilanit,(Shqiperis Etnike )si qe thonte Baca Ibrahim. Patrioti ishte nje promotor qe gjithe jeten e tije ja kushtoi dhe dedikoi vetem e vetem Bashkimin Kombetare .Ishte po ky Vehbi Ibrahimi qe enderonte me i bashkuare gjithe forcat shqipetare demokratike per nje Shqiperi Etnike . Kryetari i Komitetit Drejtuese per Diaspore BDKSH. Emin Faslia organizoi qe eshtart e heroit tone Vehbi Ibrahimit i rivaros ne Kosove e lire me ceremoni ushtarake ne vendelindjen e tije . Vehbi Ibrahimi ishte per themelimin e ushtrise etnike shqipetare , UESH, jo si qe beri mashtrim ndaj ceshtjes kombetare ,Ali Ahmetovski nje mbeturine makedonski muslimane ,ku Ali Ahmeti, me sllavo maqedonet tregohet si makedonski muslimane ,kurse me shqipetaret luane rolin e Goce Dellcevit . Trimat e Ushtrise Clirimtare Kombetare ,luftuane per clirimin e atedheut , kurse Ali Ahmeti, kete ushtri te popullit e beri me uniforme maqedone .

Dega e BDKSH. Xheme Hasa, Gostivari,ne Danimarke ,bashkerishte me anetaret dhe simpatizuaesit e saje ,e perkujtuane 30,vjetorin e deshmorit atedhetarit te pa haruare Vehbi Ibrahimit .

 

Kryesia e Deges BDKSH, Xheme Hasa Gostivari Kobenhagen.

 (Vota: 7 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora