E enjte, 01.06.2023, 07:27 PM (GMT+1)

Kulturë

Kreshnik Berisha: Nata në kryeqytet (Cikël poetik)

E diele, 05.04.2009, 12:06 PM


Kreshnik Berisha
Kreshnik Berisha
Kreshnik Berisha, student i Komunikimeve Masive dhe Gazetarisë në U AAB - Prishtinë. Vepra e parë poetike NATA NE KRYEQYTET është botuar nga SH.B. ONUFRI - Tiranë, 2008.

NATA NË KRYEQYTET

Nata ra e qetë.
Të lehurat e qenëve dëgjohen që larg.
Ndërtesat zbathur shtrjinë këmbët dhe flënë.
Nga lodhja fytyrave u shfaqet një sharm.

Çdo gjë flë.
pos qenve endacakë,
që studentët natën i zgjojnë
t’pëshpërisin ndoj’ të sharë dhe
t'përgjumur të dalin për nevojë.

Prishtinë, 2007

VONESA

Përskaj xhades si statuj e përgjumur
 pres.
Autobusi po vonohet,
si këto retë e ngadalëta.

Atje, tej semaforëve po vjen 7shi.
Me bori të mekur e murmurimë.
në xhep më bën celulari
me vibrimë.

Retë mbi kët’ pikë stacioni ndalojnë.
Ka zbritje.
Më bën celulari sërish
O, po vonohem
të duket një 1shë.

Diç e ftohë bjer më rreh supet
Oh, diçka e ftohtë…

Prishtinë 2007

MENDIME NE MUZG

Më mbështjellet shiriti prej kohësh
Sikur kasetave te moçme, të bardha
dëgjoj këngën mbrapshtë
nuk vallëzohet më, as qeshet.

Në Rrugë
Pasi i hodha ca grosh një lypsari
Më tha; bota është e pistë.

zura ta besoj.

SHPALOSJE MARRËZISH
  
Mes qiejsh kokën kam futur.
erë e ngrohtë nuhas dhe
Shtegun e ngushtë në mes
butësisht
puthë.

Ngjaj si ai udhëtari i vetëm
Që shtegun ndiqte pas
Ç’udhë të gjatë, mitike, ndiqte;
Udhë e ditës së nesërme.

Mes Qiejsh kam futur kokën
C’Shpërthim emocionesh !

Korrik, 2006

ASAJ

Mot i lagësht.
Matanë rrugës e shkujdesur
e përqëndruar në asgjëkund
i shkund gjetheve brymën
në gjoks më shkelin taket e saj
më zënë frymën.

Më dhemb bebëza e zemrës
saherë e shoh.

Trëndafil që ecë.

FEMËRORE

C’kanë ato?
C’e bëjnë mashkullin të përkulet para tyre?!
C’pasurish fshehin?
C’margaritarë, ç’suvenirë të ngjyrshëm?

Brendësi tuli qiellorë.
Të mbushur frymë hënore.
Më bëjnë të pyetem, a ekzistoj?
Po më djallëzojnë!

O, po turpërohem.

NIAGARA

Karvane ujërash t’hidhëruara që moti
Marshojne gremisë, t’nevrikosura
Për fajin që se di askush
As shekujt nëpër mote as bota.

Nga lartë tek hidhen, përthyhen, si xham i krisur
Kaos grimcash, kristalesh të bardha
Se ç’pamje madhështore na falëka kjo;
Ujëvarja N I A G A R A.

25 Qershor, 2006

KËRKOJ

Mes rrokaqiejsh  
Me sytë mbyllur
Diçka kërkoj
të mos dukem
si idiot.

2007

ÇASTË

Shkrepëtimë mitralozësh ?
Jo!
Murmurimë dhe përnjëherë shi…

Nëna me vrap hoqi tepihëzat
nga shkallët.

Prizren 3, Qershor 2007

QETËSUESE

Shkela pedalën gjerë në skaj
Shpejtësia humbi toruan
si kafshë.
Nga xhami mllefin
e flaka tutje…

Dikush më thotë të ngadalësoj.

2007

EMOCION

Se ç'ngjyrash sy kishte
S’e mbaj mend
Madje as flokët . .
   
Veç e di, m'kujtohet buzëqeshja
Dhe kur u skuqa
Një rrokëllimë në bark ndjeva
dhe ika

Kështu më ndodhte sa herë e shihja
Derisa më foli..

2 shkurt, 2006(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora