E shtune, 23.09.2023, 03:48 PM (GMT+1)

Kulturë

Mbrëmje letrare kushtuar Frankofonisë në zemër të Dardanisë

E premte, 03.04.2009, 07:20 PM


Korrespondencë nga Prishtina

Mbrëmje letrare kushtuar Frankofonisë në zemër të Dardanisë

Organizuar nga Zyra e Rumanisë në Prishtinë, më 1 prill të këtij viti, në sallën e madhe të Bibliotekës Kombëtare dhe Universitare të Kosovës u mbajt një mbrëmje letrare. Me këtë rast, studentë dhe aktorë kosovarë kanë lexuar në gjuhën frenge dhe shqipe, poezi të disa autorëve rumunë dhe shqiptarë, klasikë e bashkëkohorë, ndër të cilët George Bacovia, Victoria Milescu, Ioana Trica, Sali Bashota, Baki Ymeri etj. Në të njëjtën kohë, anëtarë të orkestrës së shkollës për kitarë klasike „Vihuella” kanë interpretuar muzikë tradicionale nga Rumania, Franca, Kosova dhe Shqipëria.

Në këtë kontekst, Shefi i Zyrës ka mbajtur një fjalim, në gjuhën shqipe dhe frenge, lidhur me rëndësinë e Frankofonisë, të lidhjeve të vendeve tona me vendet frankofone, lidhur me nevojën e intensifikimit të dialogut ndërmjet kulturave dhe qytetërimeve, etj. Në këtë akcion kanë marrë pjesë: ambasadorja e Francës (Delphine Borione), bashkëpunëtori i parë i ambasadorit të Zvicrës, profesorë nga Universiteti i Prishtinës, studentë, përfaqësues rumunë nga kuadri i KFOR-it, EULEX-it, OSBE, etj. (Gheorghe Bucura)

Aneksojmë dy fotografi nga ky eveniment

SEAR? LITERAR? DEDICAT? FRANCOFONIEI ÎN INIMA DARDANIEI

Biroul de leg?tur? al României din Pri?tina a organizat la data de 1 aprilie a.c., în Aula Bibiliotecii Universitare din Pri?tina, o „serat? literar?”.. Cu acest prilej studen?i ?i actori kosovari au recitat, în limbile francez? ?i albanez?, poezii ale unor autori români ?i albanezi, clasici ?i contemporani, printre care: George Bacovia, Ioana Tric?, Victoria Milescu, Baki Ymeri, Sali Bashota (profesor universitar, poet ?i director al Bibliotecii Na?ionale ?i Universitare din Kosovo), etc. De asemenea membrii orchestrei ?colii de chitar? clasic? „Vihuella” au interpretat muzic? tradi?ional? din România, Fran?a, Kosova ?i Albania.

?eful Biroului a ?inut un discurs, în limbile francez? ?i albanez?, cu privire la importan?a francofoniei, a rela?iilor ??rii noastre cu ??rile francofone, necesitatea intensific?rii dialogului între culturi ?i civiliza?ii, etc. La ac?iune au participat: ambasadoarea Fran?ei (Delphine Borione), primul colaborator al ambasadorului Elve?iei, profesori universitari de la Universitatea din Pri?tina, studen?i, reprezentan?i români din cadrul KFOR, EULEX, OSCE, etc. (Gheorghe Bucura)

BOX

Anex?m dou? fotografii de la evenimentul men?ionat.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora