E shtune, 25.05.2024, 09:12 PM (GMT+1)

Mendime

Arber Ibrahimi: Pushteti Serb dhe Arrestimet ne Kosoven Lindore

E enjte, 08.01.2009, 09:11 PM


Pushteti Serb dhe Arrestimet ne Kosoven Lindore

Nga Arber Ibrahimi

Me mbarimin e luftes ne Kosove ne vitin 1999, shume forca te ciliat ishin ne kuader te njesiteve te shumta paramilitare dhe shume anetar  te tyre u inkuadruan ne forcen policore te ashtuquajtur, Xhandarmeria e cila force udhehiqej nga Goran Radosavljeviq qe sot kerkohet per krime lufte. Shume pjestar te tjere te atyre njesiteve ishin tani me ushtar te paguar ne Ushtrine Jugosllave te cilen e udhehiqte Nebojsha Pavkoviq edhe ky I kerkuar per krime lute. Andaj te gjithe kriminelet krijuan nje fole ne Kosoven Lindore gjegjesisht ne Presheve, Bujanoc e Medvegje.

Keto forca gjate kohes se bombardimeve kishin debuar, djegur, perdhunuar keqtrajtuar e vrare shum banore shqiptare te ketyre te trevave shqiptare, si shqiptar autokton u cilesuan si shenjester e gjalle e gjakepiresve dhe ketu popullata nuk duroi por ne vitin 2000 ngriti nje organizim per te bere nje lufte kunder ketyre krimineleve dhe per tu mbrojtur nga krimet e ketyre krimineleve serb te komanduar ne zingjir komandues nga Millosheviqi si president I serbise.

Me intervenimin e faktorit nderkombetar ne vitin 2001, ne kete lufte si perfaqesues special te derguar nga keshilli NATO-s z. Piter Fejt dhe zoti Shon Solliven, ku me nderhyrjen e tyre erdhi edhe deri ten je marveshje mes pales shqiptare dhe qeverise serbe ne maj te vitit 2001. Mos te harrojme se ne nderkohe derisa po behej lufte qeveria ne Beograd ndryshoi, dhe ne krye te shtetit te serbise erdhen forca te ashtuquajtura proeuropiane te cilat u deshmuan me pas se aspak nuk kishin nje vision te tille sepse ne krye te shtetit Ishte Vojisllav Koshtunica dhe kryeminister Zoran Gjingjiq.

Menjehere pas perfundimit te kluftes ne vitin 2001, ish pjestareve te Ushtrise Clirimtare per Presheve Medvegje dhe Bujanoc nga te cilet disa ishin pjesmarres edhe ne luften e Kosoves ne kuader te UCK-se. Ajo qe ndodhi ishte se menjehere ne 2002 ndodhi qe u shkel  marrveshja dhe filluan arrestimet me preteks per armbajtje paleje ku edhe kur nuk gjindej arme “ai” (ish pjestari I luftes) arrestohej mbahej ne paraburgim dhe mepastaj lirohej. Pasi kishin kryer mbi te tortura dhe shume malltretime te tjera.

Ne vitin 2003 kryemistri i Serbis Demokratike vrahet ne nje atentat, nga forcvat e policise dhe ushtrise te cilet e ndihmuan te vinte ne pushtet gjat rrezimit te millosheviqit. Mbeti vetem Koshtunica i cili me pastaj pas heqjes qate te Zoran Gjingjiqit Koshtunica filloi politiken e tj e te KALLASHNIKOVIT (ashtu siq ishte paraqitur ne nje foto te marr nga agjencioni i lajmeve Reuters ne luften e kosoves ne veri te kosoves).

Me ardhjen ne pushtet te Boris Tadiqit ne viti 2004, Koshtunica vazhdoi te jete ne pushtet ne dy qeveri njera pas tjetres si Kryeminister. Gjeneralet dhe te gjithe te tjeret nuk u larguan apo nuk arrestuan as kriminelt me te mdhaj te shekullit.
Ne Kosoven Lindore vazhdonin burgosjet me crast edhe vrasjet sepse e kujtojme mire vitin 2005 kur ushtria vrastare serbe vrau nje te mitur 15 vjeqar ne kufirin Maqedoni – Kosove Lindore. Per te cilen vrasje ushtari denohet me nje vite heqje lirie me kusht, derisa ne anen tjeter shqiptaret per nje arme denoheshin me vite te tera si psh. Elhami Salihu ishte denuar me 11 vjet heqje lirie per nje arme te tipit kallashnikov.

Deri sot sa po flasim per ish luftetaret jane dhene mbi 100 vjet heqje lirie nga gjykatat serbe dhe gjykatat e UNMIK-ut te cilat shfrytezonin akuzat e serbise dhe ligjet e serbise per ti denuar djemt shqiptar.
Serbia gjithehere cilesoi si grupe ata qe i arrestonte, si p.sh. Grupi i Konculit, Grupi i Ternocit, Grupi i Nasalces dhe tani Grupi i Gjilanit.

Kur ndryshuan marrveshjet serbe mbrenda shtetit ra prej pushtetit koshtunica kthehet ne pushtet Partia socialiste e serbise ne vitin 2008, si parti e Millosheviqit qe ishte tani pa Millosheviqin por me duart e djathta te tije, si Kryetarja e Kuvendit Repubikan te Serbise dhe Ministri i Puneve te Brendeshme dhe njeherit edhe zv. Kryeminister. Ku ne nje koordinim te politikes Serbe kundrejt gjithe shqiptareve e jo vetem Kosoves por, kuptohet ne fjalorin e tyre tani kane Pavarsine e Kosoves.

Politika Serbe duke mosgjetur menyra te tjera de per t’mos mundur te gelltise ate cfar ka bere me krimet e saj ne Kroaci, Bosnje dhe Kosove ata tani ne vend se te i kapin kriminelet e luftes ne fakt gjuajn fajin te viktima e terrorit te aparateve shteterore Serbe, ne kurriz te shqiptareve. Asnje clirimtar nuk kreu krime lufte sepse jo vetem qe kane ndjekur ligjet e luftes ne perpikmeri por edhe dinjiteti i tyre njerzor dhe shqiptar nuk i lejoi ata qe te bejne vepra makabre sic bejne serbet me shekuj ndaj shqiptareve.

Dikush e quan Serbi demokratike, po ja pse smund te jete Serbia demoratike?

1.    Serbia nuk ka pranuar krimet e kryera ne luftrat qe nisi ne Ballkan.
2.    Ne pushtet qe ndryshohen ne Serbi vijne njerzit te cilet urdheruan te gjitha ato vepra makabre cnjerezore.
3.    Serbia nuk pranon humbjet e saja si luftarake si diplomatike dhe si pasoje te pranoje qe tani ka mbetur vetem si faktor destabilizues ne territorin e ish Jugosllavise dhe Ballkanit
4.    Nuk ka ndryshuar mentalitetin qe e ka mbjelle me shekuj duke qene gjakepires dhe ende ka etjen e gjakut
5.    Nuk rrespekton asnje marrveshje te bere qofte me palen shqiptare qofte me faktorin nderkombetar
6.                     Serbia eshte kunder integrimit ne evrope sepse keshtu deshmohet:

a)    Serbia nuk ka bere asnje reforme ekonomike
b)    Serbia shkele te drejtat e barabarta te qytetareve te saj ne baza nacionale per te participuar ne privatizim
c)    Nuk ka reforma ne Drejtesi-Gjykata
d)    I gjith sistemi shteteror eshte i korruptuar dhe korrupcioni eshte i hapur
e)    Nuk ka reforma ne forcat ushtarake dhe policore
f)     Shkele te drejtat e njeriut, diskriminon pakicat e saja
g)    Eshte kunder antaresimit ne NATO
 
Arrestimet e fundit paraqesin epshin e serbise per destabilizim ne territorin e Kosoves Lindore, ku mepastaj per te nderhyr drejtperdrejt ne veri te Kosoves dhe per te fajsuar Prishtinen zyrtare, kinse per nxitje.
Serbia me arrestimet e fundit sado qe proklamoi fitori ajo tregoi nje deshtim te plote sepse:
  Lajmroi se gjate bastisjeve dhe arrestimeve te ish pjestareve te UCK-se kishin gjetur arme, uniforma, lende eksplozivi dhe te tjera gjera qe paraqesin kercenim, cka ne fakt asnjera nga keto nuk ishte paraqitur ne gjirimiet e montuara nga kamerat e MUP-it serb, te cilat ishin fikur kur kishin perdorur brutalitetin jo vetem ndaj atyre qe i arrestuan por edhe ndaj familjareve te tyre.

Kush i Arresoti ish pjestaret e UCK-se?

Ne kete akcion spektakular  ne dhjetor te vitit 2008 kishin marr pjese eksluzivisht pjestaret e Xhandarmerise te per te cilet ju fola ne fillim se kush jane dhe cfar bene ne te kaluaren e tyre. I urdheroi per arrest ministri i puneve te brendshme ku njeherit eshte kryetar i partise qe udhehoqi te gjitha luftarat ne ish jugosllavi, njeriu i par i Millosheviqit.

Prokuroria ngriti akuzen per te te hequr vemendjen ne rend te pare te popullit te vet serb nga qeshtja qe cdo dit po ballafaqohet me realitetin se po e humbe Kosoven, per ta hequr vemendjen nga faktori nderkombetar se kinse serbia po punon ne kapjen e kriminelve cka ne fakt viktimen po e qet ne vend te kriminelit kurse kriminelet bejne biznese ne mes te Beogradit, saqe disa kishin punuar edhe si mjek per me teper se 13 vite pa u penguar. Per te hequr vemenjen edhe nga vet politika dhe keshtu duke i dhene raste qe disa dite te i japin vetes pushim nga politika perderisa merren me disa viktima te tjera shqiptar.

Mos te harrojme se sipas OVL-se se UCPMB-se, vetem 4 nga te arrestuarit ishin ish pjestar te UCK-se, 1 pjestar i UCPMB-se (e cila ka kryer aktivitetin e saj luftarak jasht terriotorit te Gjilanit), ndersa 5 te tjere nuk ishin fare pjestar te drejt per drejt te luftes si ne UCK si ne UCPMB.

Kjo deshmon se burgosjet qe 8 vite vazhdojne te jene vetem nen akuza politike dhe procese te montuara gjyqesore!(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora