E shtune, 20.04.2024, 05:51 PM (GMT+1)

Mendime

Kastriot Myftaraj: Ambasadori xhamajerikan Withers në Shqipëri

E hene, 05.01.2009, 03:30 PM


Withers
Withers
Ambasadori xhamajerikan Withers në Shqipëri

Nga Kastriot Myftaraj

Para rreth 100 vjetësh, në kohën kur në Shqipëri tashmë kishte shtet, në Xhamajkë më tepër se gjysma e popullsisë jetonin ende nëpër pemë, praktikisht në një fazë të ndërmjetme midis njeriut dhe majmunit. Rivali dhe modeli i tyre i socializimit ishte majmuni, me të cilin qenë në garë se kush do t’ i merrte bananet që rriteshin në gjendje natyrore. Majmunin ata e kishin zili për shkathtësinë e tij dhe përpiqeshin që ta imitonin, gjë që për hir të së vërtetës duhet thënë se ia dilnin ta bënin me sukses. Shumë nga këta njerëz emigruan në SHBA, ndërmjet të cilëve dhe babai i ambasadorit të sotëm amerikan në Shqipëri, Withers. Një provë e përshtatjes së xhamajkianëve me majmunin është fakti se kampionët e botës në garat e shpejtësisë sot janë kryesisht xhamajkianë, deri tek kampioni aktual i botës në 100 metra, i cili vrapon sikur bën garë me një majmun se kush do të arrijë ta kapë i pari bananen. Emigrantët xhamajkianë dhe pasardhësit e tyre, të socializuar me modelin e majmunit, e ruajtën këtë stereotip në mënyrë të pavetëdijshme, duke imituar prindërit, gjë që duket dhe në sjelljen e ambasadorit të sotëm amerikan në Tiranë, Withers, i cili në mënyrë të pavetëdijshme shfaq stereotipin e sjelljes së orangutangut. John Withers II (çfarë vaniteti aristokratik të shënosh numrin pas emrit, kur John Withers i ka fjetur në pemë), përfitoi nga politika amerikane për të promovuar njerëzit me ngjyrë dhe u bë ambasadori i parë me ngjyrë i SHBA në Shqipëri. Nga Withers duhej pritur që të mos sillej me arrogancën e ambasadorëve të kaluar, pikërisht për shkak të origjinës së tij. Por Withers nuk e përgënjeshtroi shprehjen antike vjetër se kur skllavi bëhet zotëri, sillet më keq se zoti i vet i dikurshëm. Asnjë ambasador amerikan-WASP (White Anglo-Saxon Protestant) në Shqipëri nuk ka qenë aq arrogant sa zezaku me origjinë nga Xhamajka John Withers II. Asnjë ambasador amerikan në Shqipëri nuk i ka fyer aq rëndë shqiptarët sa ç’ bëri Withers, kur duke artikuluar kundërshtimin e tij për ligjin për pastërtinë e figurës së zyrtarëve, tregoi një fabul në të cilën praktikisht i quajti krimba të gjithë të persekutuarit nga diktatura komuniste. Ndoshta kjo fabul shpjegon dhe faktin se përse amerikanët e zgjodhën veterinerin Bamir Topi president, gjoja si njeri që vjen nga shtresa e ish- të persekutuarve dhe ish-pronarëve.
A mos duhej një veteriner që të përfaqësonte krimbat. Asnjë ambasador amerikan nuk ka ndërhyrë me aq arrogancë në punët e brendshme të Shqipërisë dhe në mënyrë aq arbitrare dhe të pavend sa Withers. Withers do të mbahet mend për mbrojtjen që u bëri oficerëve të organeve të Sigurimit të Shtetit, hetuesve, prokurorëve dhe gjyqtarëve të proceseve të montuara politike, të cilët kanë sot nën kontroll prokurorinë dhe nivelet më të larta të gjyqësorit në Shqipëri. Sigurisht që Berisha ndjek synimet e veta me këtë ligj, dhe synon të shpëtojë njerëz të caktuar, deri edhe veten nga drejtësia, por është e papranueshme që drejtësia shqiptare të jetë në duart e këtyre njerëzve. Është shumë domethënëse se, derisa Withers është shprehur shumë i shqetësuar për kushtetutshmërinë e ligjit, ai, dhe asnjë ambasador paraardhës i tij, nuk ka shprehur kurrë shqetësimin që drejtësia në Shqipëri gjendet në duart e këtyre njerëzve. Kjo politikë e SHBA në Shqipëri, bëhet dyfish e rëndë dhe fyese për shqiptarët, kur ajo mbrohet nga një njeri si Withers. Është absurde dhe qesharake kur ambasadori Withers bën deklarata si ajo që bëri para disa kohësh me rastin e çështjes “Faslliç” se: “Ne amerikanët e njohim demokracinë më mirë se ju shqiptarët!” Kjo mund të vlejë për amerikanët që kanë 10 breza në SHBA, por jo për një njeri me origjinë nga Xhamajka, paraardhësit e të cilit jetonin nëpër pemë, kur ne shqiptarët kishim një shtet demokratik në fillim të viteve njëzet të shekullit të kaluar. Fazlliç mund të ketë shkelur ligjin dhe për këtë gjë duhet të dënohet, madje ashpër, por jo me metoda antikushtetuese të llojit “Guantanamo”, siç u tentua të bëhet duke u urdhëruar ndalimi i tij me telefon, gjë që përbën një precedent alarmant pot ë mendosh se njeriu që drejtonte këtë operacion juridik të llojit “Guantanamo”, Zamir Shtylla, ka qenë operativ i Sigurimit të Shtetit. Për shqiptarët është shumë fyese dhe alarmuese kur një ambasador amerikan me origjinë nga Xhamajka del të jetë frymëzuesi dhe mbrojtësi i këtij veprimi të Prokurorisë.
Unë kam menduar gjatë për këtë sjellje të ambasadorit Withers dhe kam arritur në përfundimin se dikush në Ëashington po kërkon të nxitë një guerrilje antiamerikane në Tiranë. Në Washington ka qarqe që duan t’ i bëjnë SHBA të largohen nga Shqipëria dhe Kosova, e gjithë kjo në interes të Greqisë dhe Serbisë. Në Washington ka njerëz të fuqishëm që nuk e quajnë ndonjë gjë të madhe nëse ky largim bëhet me çmimin e disa amerikanëve të vrarë në Tiranë. Në Washington ka njerëz të fuqishëm që duan t’ i venë SHBA, superfuqinë e botës, në pozitën qesharake që të gjendet në një konflikt të llojit të një lufte nacional-çlirimtare në Shqipëri. Kjo po bëhet e qartë nga dita në ditë. Nëse krijohet një situatë e tillë, SHBA nuk mund ta shtypin guerriljen ndaj tyre si Izraeli në Gaza, dhe as nuk mund të mbështeten në ndihmën e shtetit shqiptar, të policisë, prokurorisë dhe SHISH në Shqipëri, se amerikanët e kanë deligjitimuar shtetin shqiptar me ndërhyrjet e tyre arrogante dhe të ekzagjeruara në punët e tij të brendshme, në një mënyrë që nuk e kanë bërë as gjermanët në Luftën e Dytë Botërore. Amerikanët e dinë mirë se beteja kryesore është ajo për legjitimitetin dhe se asnjë regjim kolaboracionist nuk mbahet dot kur humb legjitimitetin. Amerikanët po eksperimentojnë në Shqipëri një regjim kuisling të një lloji të veçantë, ku institucione të rëndësishme të shtetit si Prokuroria, SHISH, gjykatat janë nën kontrollin e tyre dhe përdoren për penalizim selektiv. Kështu p.sh., Prokuroria penalizon Lulzim Bashën, por jo Edi Ramën. Unë pyes, çfarë do të ndodhë nesër kur në pushtet të jetë Edi Rama, i cili praktikisht është njeri me një lloj special imuniteti nga prokuroria, imunitet diplomatiko-sorosian? Nesër do të kemi një diktaturë të tillë që Berisha nuk ka arritur ta ushtrojë dot kurrë, se ndaj tij janë rebeluar prokurorë dhe gjyqtarë të lartë, edhe kur ishte herën e parë në pushtet, me kompetenca më të mëdha se sot.
Argumenti i ndihmës amerikane për çlirimin e Kosovës nuk mund të shërbejë më gjatë si valvul që frenon antiamerikanizmin se ato qendra në SHBA, që bëjnë politikën “Withers” në Tiranë, janë ato që kanë dashur të ndalojnë angazhimin ushtarak në çlirimin e Kosovës. Për këtë mjaft të lexosh kujtimet e Gjeneralit Clark, komandantit të fushatës ajrore të NATO kundër Serbisë, i cili thotë se kishte njerëz të fuqishëm në Washington, të cilët donin ta ndalonin luftën kundër Serbisë. Është një paradoks i hidhur që antiamerikanizmi, deri edhe me mjete ekstreme, ka mbetur e vetmja mënyrë për të neutralizuar lobet antishqiptare në Washington. Në Shqipëri po kultivohet një lloj i veçantë antiamerikanizmi, ai i proamerikanëve të fyer. Presioni “Withers” po i ve në provë të fortë “valvulat” që frenojnë dhe pas largimit të afërm të Berishës nga politika, “valvulat” nuk do të funksionojnë më.   (Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora