E diele, 25.02.2024, 10:15 PM (GMT)

Speciale » Namani

Qazim Namani: Trashëgimia e jonë kulturore në rrezik

E diele, 25.04.2021, 06:28 PM


Trashëgimia e jonë kulturore në rrezik

Fati i gurëve me shkrim linear

Nga Dr. Qazim NAMANI

Në vitin 2005, këta gurë u zbuluar, pas rrënimit të hajatit në xhaminë e vjetër të fshatit Gërmovë, komuna e Vitisë.

Në viti 2010, për herë të parë, i kam publikuar këta gurë në gazeta dhe në portalin zemrashqiptare.net.

Citat marrë nga shkrimi im: Dy gur me mbishkrime që u zbuluan në themelet e hajatit të xhamisë së vjetër në fshatin Gërmovë para katër viteve dëshmojnë për kulturën e lashtë të shkrimit edhe në vendin tonë. Mendoj se kemi të bëjmë me një shkrim shumë të vjetër, pasi që së bashku me këta dy gurë është gjetur edhe një altar i pa përpunuar.

Germat në këto mbishkrime janë mjaftë të dëmtuara. Vërehet se është përdorur stili i shkrimit linear (pa ndërprerje), andaj është me interes shkencor që ky mbishkrim të studiohet nga ekspertë të kësaj fushe. Këta gur qëndrojnë në një kënd të oborrit të xhamisë dhe janë në rrezik që të zhduken nga pakujdesia pasi që është duke u ndërtuar xhamia e re.

Mendoj se këta gurë kanë vlera të mëdha për trashëgiminë kulturore, dhe është me interes që të barten në institucionet që merren me ruajtjen e monumenteve.

Në vitin 2005 kur u zbuluan këta gurë unë si Zyrtar i Trashëgimisë së Luajtshme dhe Jusuf Musa zyrtar për Arkiva në Ministrinë e Kulturës, i vizituam disa herë këta gurë, dhe bëmë kërkesë që këta gurë të dërgohen në Shtëpinë ë Kulturës në Viti, ose të sillen në Muzeun e Kosovës. Kërkesë ë jonë nuk hasi në mirëkuptim. Ne vazhdimisht e përcillnin gjendjen e tyre dhe zhvillonin biseda me imamin e fshatit që këta gurë mos të dëmtohen. Te hoxha i fshatit dhe banorët e Gërmovës gjetëm mirëkuptim

Në vitin 210 e publikova një shkrimin: Gjurmë të shkrimit në Gadishullin Ilirik, duke i dhënë edhe dy fotografitë e gurëve me shkrim linear të zbuluar në Gërmovë.

Me të ndjerin Ramadan Musliun, disa herë e kemi diskutuar bashkë për mundësinë e ruajtjes së këtyre gurëve.

16 vite pas zbulimit të këtyre gurëve, sot me datën 23. 04. 2021, pasi mora pjesë në tubimi për të promovuar emërtimin e  Bibliotekës së Qytetit në Viti, me emrin e publicistit dhe kritikut letrar Ramadan Musliu, u ndala për të mësuar për fatin e gurëve në oborrin e xhamisë së Gërmovës.

Gurët ishin pranë murit, ishin mbuluar me likene, shkrimi në gurë nuk mund të vërehej nga rritja e likeneve. I fotografova dhe duke dal nga oborri i xhamisë, hoxha i ri e hapi dritaren dhe me përshëndeti duke më thënë urdhëro. Pasi i tregova për vlerën e gurëve dhe e falënderova që janë përkujdesur deri me sot për mos dëmtimin e tyre. Hoxha me tha: Disa herë kemi kërkuar që këta gurë ti marrin në mbrojtje institucionet përkatëse. Unë e falënderova duke ja dhënë porosinë që të vazhdojnë të kujdesen, deri sa këta gurë të trajtohen në mënyrë profesionale.

Për lexues ofroj:

Fotot 1 dhe 2 që  kam bërë në vitin 2005

Fotot 3 dhe 4, që I bëra sot me datën 23.04 2021

Mbishkrime në gurët e zbuluar gjatë viti 2005, në fshatin Gërmovë të Komunës së Vitisë

Fotot e realizuara me datën: 23.04 2021(Vota: 5 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Qazim Namani: Lotë dhe kujtime te varri i babës Qazim Namani: Si u asimiluan ortodokset shqiptar në dekadat e fundit të shekullit XIX Namani & Sallahu: Mërgata dhe roli i saj në zhvillimin e arsimit dhe kulturës shqiptare gjatë viteve 1970-2000 Qazim Namani: Kontributi i Shqiptarëve për Shpëtimin e Hebrenjëve gjatë Luftës së Dytë Botërore Qazim Namani: Masakrat në fshatin Prapashticë sipas burimeve historike dhe rrëfimeve nga familjarët e mi Qazim Namani: Kisha në Boletin është katolike shqiptare Qazim Namani: Familja shqiptare që gjatë Luftës së Dytë Botrore e strehoi hebreun Ahim Kohen Qazim Namani: Prishtina sipas shkrimeve të oficerit serb Milivoj J. Nikolajevi? dhe historianit osman Sylejman Kylçes Qazim Namani: Shtëpia që e sfidojë inteligjencën në Prishtinë Qazim Namani: Rrugët e vjetra që kalonin nëpër Dardani, Ura e Vjetër e Gurit në Vushtrri dhe Familja Vojinoviç Qazim Namani: Si u detyruan shqiptarët për të ndërruar fenë Qazim Namani: Konservimi i Kështjellës së Artanës gjatë viteve 2015-2017 Qazim Namani: Gjurmë të Xehetarisë në Ulpianë Qazim Namani: Vushtrria vendlindja e çetnikut Živko Gvozdi? Qazim Namani: Shqiptari ortodoks nga Prishtina dhe pjesëmarrja e tij në vrasjen e shqiptarëve gjatë viteve 1912-1914 Qazim Namani: Kisha e familjes Boletini nuk është serbe Qazim Namani: Promovimi i trashëgimisë kulturore dhe zhvillimi i turizmit në Kosovë Qazim Namani: Veshja e grave shqiptare në rajonin e Medvegjës Qazim Namani: Gjurmët arkeologjike në qytetin e Kassovës Qazim Namani: Gjurmët arkeologjike në Gjytetin e Marecit me rrethinë

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora