E diele, 19.05.2024, 06:35 AM (GMT+1)

Kulturë

Xhevahir Cirongu: Vajzë shqiptare moj dritë dielli

E diele, 28.03.2021, 11:45 AM


Poezi nga Xhevahir Cirongu

Vajzë shqiptare moj dritë dielli

(Motiv folklorik)

Herë me valle, herë me këngë

Vajzë e shqipes të kami thënë;

Më ke vajzë, të kemi nënë

Te atdheu rritur rrënjë.

Fluturoj mbi atdhe

Putha male, lum e fusha,

Ndalova të flas me detin

Shqiponja na përshëndeti.

Putha lotin e dashurisë

Edhe këngën si ngahera,

Vajzë shqiptare moj dritë dielli

Nuri  jot’ ndrit’ si ylberi.

Ne vajtojmë për një shqiponjë

Gjakun derdhi për liri

Për një gjuhë e për një komb

Për ty kënga sot gjëmon.

Durrës, 22 Mars 2021(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora