E hene, 14.06.2021, 07:28 AM (GMT+1)

Kulturë

Luan Kalana: Shpirti lirik i poetit Skënder Rusi

E shtune, 14.11.2020, 10:03 AM


SHPIRTI LIRIK

i poetit Skender Rusi-Korce.

Poetet lindin ,por nuk vdesin,shpirterat e tyre mbesin gjalle mes nesh,sepse  e perjetshme eshte poezia e tyre.

I tille eshte poeti lirik modern korcar Skender Rusi,poeti i Seranatve korcare,poetii Lendines te Loteve,poeti i dashuruar me Korcen,”kingu”i poezise lirike moderne shqiptare,i paperseritshem.

Poezia e tij buron nga shpirtii i paster human,eshte nje lirike e gjalle,fjale e shkrire ne varg,me bukur se nje kompozim melodios,sinfoni lirike..Poezia pena etij eshte vleresuar nga koloset e letersise tone kombetare,Dritero Agolli,Ismail Kafare,Rexhep Qosja,Agim Shehu e te tjere.Ai eshte autor i botimit mbi dhjetra libra me poezi.

Pa u ndalur te bej nje biografi letrare per te ,se kam shkruar gjate per te ne librat e mij dhe shume te tjere ,dua te theksoj se ai eshte dhe nje mjeshter letrar,shkrimtar universal ,edhe nje dramaturg i mirefillte i talentuar.Pasi u specializua per dramaturgji ne Universitetin  e Kajros ne Egjypt.Ai shkroi nje sere drama te cilat u vune ne skene nga trupa profesionete e teatri ‘A.Z.Cajupi”te Korces,ku u vleresuan me cmime kombetare.

Ai eshte dhe mbetet nje Lider i letrave i Poezise Shqipe,nje ideator e organizator i Konfereces Kombetare letrare ,te taleneteve te reja poetike nshkalle nderkombetare ,qe organizohet cdo vit ne qytetin e Korces ,kete tradite e ka mare ne dore stafeten, i biri Eris Rusi ,shkrimtar prozator i peformuar me disa botime ,pedagog ne Univeristetin Fan Noli,Korce.

Poeti Skender Rusi,na ka lane  pas dhe nje pervoje letare ,si nje biblotekas profesionist,mbledhes dhe arkivor i thesarit te botimve letare  te letersise tone Kombetare,duke punuar me pasion e perkushtim,per disa dekada Drejtor i Biblotejkes “Thimi Mitko” te qytetit te Korces.

Se fundi do te evindentoja dhe nje pasion apo talent  te krijimtarise se tij letrare ,nje perkthyes mjeshter i poezise nga letesia klasike e huaj ,ruse,si dhe auror i fitues i disa teksteve te kengeve lirike ne Festivalet tona Kombetare,duke qene keshtu nje poet shkrimtar unikal dhe i kompletuar,pishtar i letersise shqipe.

Skender Rusi,eshte nder te patret intelektual shkrimtar perparimtar me visionin e se ardhmes ,qe u perfshi totalisht dhe me perkushtim ne levizjen demokratike ne Shqiperi ne vitet ‘90  edhe me penen e tij duke krijuar dhe drejtuar gazeten letrare “KORCA  DEMOKRATIKE”.

Ne mbyllje do te theksoja dicka private personale me Skender Rusin,u ritem bashke ne nje fshati Vishocice Devoll,nxenes ne nje shkolle ,Mesues e kolege ne te njejten shkolle ,kaluam bashke moshen e rinis ,kemi luajtur bashke ,shah,furboll dhe ne skene teater dhe jemi dashuruar e martuar te dy ne fshatin tone,me princeshat tona vishocare,duke u bere promotore te levizjes artistike kulturore sportve me rinine ,me Pallatin e Kultures,Shkollen e mesme Bujqesore,me fushen sortive te gjleber dimer vere, ne qytezen e bukur famoze ne Vishocices e  ne Devoll.

Ka disa dekada jetojme larg njeri tjeterit ,na ndajne oqeanet por na bashkon shpirti poetik,krijimtaria letrare dhe librat qe percjellim njeri tjetrit,si dallendyshet shtegetare.

Nje sugjerim,medoj se ai meriton nje vlersim me te madh jo vetem nga mediat letare por dhe nga institucionet shteterore lokale e ato qendrore ,qofte dhe nje emer rruge ne qytetin e tij Korcen ,Parisin e vogel,me enderen poetike ,vajza lozonjare ”te paputhura”.

Me modesti po citoj disa vargje kushtuar poetit tone te madh Skender Rusi.

LIRIKAT E POETEVE

..”Kush dashurohet me peotet,o behet krisht -o behet hii”-Skender Rusi

-Poetet s’kane grada,”rrobe”e mjeker,

as s’citojne psallme nga Bibla,

nuk shfryjne tymin e temjanit,

as kane qypa me vaj te pagezimit,

poetet derdhin vargje ne skrin e leter,

ushqejn me fjale shpirtin njerzise

prehen e bekojn per jete lexuesit.

Poetet nuk jane idhuj e profete,

mos i besoni ,mos i u refeni,

ata qendisin fjalet per vetin,

mos u dashuroni me poetet ,

Poetet e kane te dashuren ”poezi”.

Poetet mos i ngateroni me politike,

partite s’i njohin, s’jane te tyre,

Liria,Atdheu,Familja jane ideali,

ata dhurojne Paqe ,falin humanizem,

per kombin ,bashkim e vellazeri.

Mos i ngrini ne qiej poetet,

s’duan lajka e komplimente,

jane te thejshte e modeste,

ata dhurojne per Ju, dashuri,

rob te vetes,shenjtor per jeten,

Lirika me gjurme ne pavdekesi.

@ Luan Kalana.

analogji ,vargje binjake,telepati

Skender Rusi,poet lirik

-ne Shqiperi,Korce-ne vendlindje

-poezi -“Ti e di”...te gjithe i kam Miq.

“Asnjë njeriu,ti e di,s’i kam bërë keq,

Gjithnjë kam qenë,kundër çdo lufte

Me dashuri e godas botën që ta ndreq,

Kur s’më bindet e godas me puthje!..”-Skender Rusi,Korce

Luan Kalana,shkronjes modest

-ne Amerike,Florida,-ne mergim

vjershe-”Gjak Shqiptari”...nuk kam asnje Armik.

“Nga te gjithe racat,gjuhet e botes,te bardhe e te zinj,

punojme tok,edhe senatorin Graham,i kam te gjithe miq,

jemi te Lire ne demokraci,e duam Paqen ne gjithe planetin,

edhe kafshet e shpendet s’i vrasim,mbrohen me ligj,

flasim e shkruajme me fjale zemre,me shpirt humanist,

jemi nga vendi i huaj por s’jemi armiq,jemi vellezer,gjak Shqiptari”

-Luan Kalana,Florida Amerike.

I urojme Skenderit ,shendet te plote,jete gjate dhe pene te begare te pareshtur me  botime pa mbarim.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora