E diele, 21.07.2024, 06:08 AM (GMT+1)

Kulturë

Neki Lulaj: Kur të vish

E shtune, 11.07.2020, 08:08 AM


Neki Lulaj

Kur të vish

Kur të vish

Do ja sjellësh një det gazi vatrës

Një fllad pranveror zemra do të nxjerrë.

Ah, kjo sëmundje të lëkundi si shkuma e valës

Mbi gozhdën e dashurisë

Sërish ujëvara  e fjalëve të ëmbla do të rrjedhë…

Ti po i ikën larg, larg dhimbjes e morfiumit

Do të na kthesh si ylber  buzagazin e humbur.

Merri aromë luleve më shumë se parfumi

Të zhduken ofshamat e heshtjes gozhdëngulur..

Do të vish ëmbëltore në odë dhe me pak  zhurmë

Jo si nga Saharaja orientale me sypërgjumur.

Të presin brigjet, dete e zogjtë nga degët e trungut

T’u sjellësh gjallëri, se nuk je lulekuqe  e këputur.

Ky fat i zi u këput nga retë si shkëmb i lartë

Ty të solli dhimbje e ne na dha shumë të liga.

Do ta bëjmë një meshë për betejën e gjatë

Të të bekojë me përrenj pastërtia e bamirësia..

Mos ërsërit fjalën gëzim dhjetra herë

gjej fjalë të reja gjuhëshqipja ka shumë të tillë(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora