E enjte, 25.07.2024, 08:39 AM (GMT+1)

Kulturë

Nexhat Halimi: Vdekja e nënës

E merkure, 08.07.2020, 07:13 PM


Nexhat Halimi

Vdekja e nënës

Vonë do të mësojë për çastet nën hënë

Për vetminë e thellë, me mendje në Kosovë

Për lëngimet në largësi në Ajovë

Për ndarjen e shpirtit nga trupi yt nënë

E kanë mbajtur fshehtë nga unë çdo fjalë

M`i jepni këpucët të dal ta pres birin poet

Ai s` më lë të pres në vetmi kaq larg me vjet

Gjallë apo vdekur vjen të jetë dhe i çalë

Te dera këtu në Amerikë me kohë e pres

Kurrë s` do të vdes pa e parë është kot

Natyrisht humbur dhe e sëmurë s` vdes

-Erdhe të falesh me mua, bir, të pish cicë

T`i vrasësh netët e ftohta në sy me lot

-Do të bart plakë të jetosh veç në Dumnicë!(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora