E diele, 21.07.2024, 04:49 AM (GMT+1)

Kulturë

Bashkim Saliasi: Katër stinët

E shtune, 11.07.2020, 07:03 AM


Bashkim Saliasi

Katër stinët

Rrëzë Tomorrit më je Ti

Si kurorë malet të rrinë.

Në ato pllaja me lajthi,

Unë kalova fëmijërinë.

Pranverë është stina jote,

Plotë me lule e freski.

Zogjtë vijnë në ditë shqote,

Dhe folenë e ngrenë aty.

E kujtoj verën e thatë,

Plotë me fruta begati.

Burrat janë lisa të gjatë,

Mendje hollë, zemër flori.

Si ylberi vjeshtë e artë,

Bukuri, mrekulli.

Edhe dheu yt i lashtë,

Fsheh mistere, brenda tij.

Gra të bukura dhe punëtore,

Duar arta shtojzavalle.

Lindin fëmijë si lulebore,

Bashkë  me burrat hedhin valle.

Ikën vjeshta e vjen dimri,

Zjarri skuq oxhakun.

Dëbora shtron qilimin,

Rakia trazon sapllakun.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora