E diele, 04.06.2023, 08:22 AM (GMT+1)

Kulturë » Keka

Gjon Keka: Fiset kryesore Ilire dhe figurat qendrore të iliro-arbërorëve

E marte, 28.04.2020, 10:59 AM


Fiset kryesore Ilire dhe figurat qendrore të iliro-arbërorëve

Nga Gjon Keka

Fiset kryesore Ilire dhe figurat qendrore të Iliro-arbërorëve mund të përmblidhen simbolikisht edhe në dorën tonë, aty gjenë hapësirë për t’i përshkruar emrat e fiseve dhe figurave dhe jo rastësisht në dorë, Gishtrinjët janë shenjë e identifikimit të identitetit tonë, e në këtë rast e identitet tonë dhe rrënjëve tona të lashta iliro-arbërore.

Dora si simbol me anë të së cilës në përshendesim, punojm dhe shkruajm etj, kanë një rëndësi të madhe edhe në zgjatjen e dorës për paqe, për përshendetje miqësh etj etj.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora