E shtune, 22.06.2024, 02:48 PM (GMT+1)

Kulturë

Zymer Mehani: Lumi im i madh

E diele, 10.11.2019, 09:15 AM


Zymer Mehani

Lumi im i madh

(Llapit)

Nganjëherë m'i ngjan Kalit të Baladës

Me jelën e bardhë i mbushur gjithë shkumbë

Çfarë bart në shpinën tënde që kurrë nuk e kërruse

Cili qenka ai kalorës që të kalëron

E të ndalet s'dashka as n' paqë as n'furtunë

Edhe vashës mitare me lot në sy m'i ngjan

Ashtu me dënesje kë po e vajton

Kush po t'i shiton ato brigje tua

Melodinë nanuritëse kush po ta ndalon

Ti ngado që shkon je bashkë me përroskat në shoqëri

E unë kam dëshirat dhe ëndrrat për bashim të tonës etni

Ti shkon e kthehesh e plagët t' kthehen në lule

Kurse unë shkoj e s' vij e me plagë n'shpirt mbushem

Gjithmonë ecësh kah gjerësitë Lumi im i Madh

Rroftë dashuria jote - e bukura gurrë me valë(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora