E diele, 14.04.2024, 05:31 PM (GMT+1)

Kulturë

Engjëll Koliqi: Dardania jonë

E diele, 17.02.2019, 10:00 AM


Engjëll Koliqi

DARDANIA JONË

Në 11 Vjetororin e Pavarësisë së Kosovë Kosovës

E vjetër

E re

Dardania jonë

Pasuri

Gjithherë shenjtëri

Në histori

Shumë para historisë

Në këtë tokë

Ke sjellur histori

O e shenjtërueshmja Dardani

Më 1389

Je përballur

Shumë ashpër

Me më t’madhin armik

Historia atë ka rrahur

Shekull pas shekulli

Vit pas viti

Me shumë ferra

Të ka shkaktuar shumë tragjedi

O e jona Dardani

Serbërt barbarë

Të ardhur nga Karpatet

Bisha të tërbuara

I ke pritur

Me shumë respekt e dashuri

Edhe troje u ke dhënë

...

Ata të kanë martirizuar

O Lokja jonë

Nga harta gjeografike

Kanë dashur t’eliminojnë

Sot e lirë

Krenare

Me shumë miq

Në tërë botën

Jep leksione

Për dashuri

Për shenjtëri

O e meritura zemërmadhe

Dardani(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:

Video

Qazim Menxhiqi: Niset trimi për kurbet


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora