E hene, 14.06.2021, 07:56 AM (GMT+1)

Kulturë

Ilir Muharremi: Më mirë më shtrëngo

E merkure, 20.06.2018, 06:35 PM


Poezi

 

Nga Ilir Muharremi

 

Më mirë më shtrëngo

 

Mendoj meditoj filozofoj dhe shkruaj

Në këtë natë i dehur

Thërras mendimet

Shpirtin

E kot është asgjë nuk shfaqet

 

Nuk e di se kënd ta kopjoj

Veten më mirë

Popullin tim

Ushqimin tim

Muzikën time

 

Më mirë të vjedh nga vendi im

Si meksikan

Edhe nëse popullim im është naiv

Bile natyral

 

E dashur

Mos më trego asgjë

Të kaluarën tënde emrin tënd

Nëse e ki më lehtë

Më shtrëngo, më shtrëngo

Do të marr në prehër të  të ruaj

Në dimrin e ftohtë

Do të ngrohë trupi im i ngrohtë

Më përqafo

 

Më përqafo rreth qafës se shtrëngata po vjen

Afrohu asgjë nuk mund të të rrëzoj

Për neve do ta vjedh lumturinë

Nuk e di si më trego ti

Më trego ti

Je gjithçka për mua më shtrëngo

 

Ty nuk duhen shkrimet e mija e as rimat

Ajo që duhet tash është shtrëngimi, shtrëngimi

E dashur më përqafo sepse as rrufeja nuk të frikëson

Mos më thuaj më asgjë

Më pëlqen heshtja jote

E din ti

Do të marr nën shtrëngim zemër

Mos harro jam plagjiator

Jam vjedhës(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora