E marte, 22.06.2021, 02:59 AM (GMT+1)

Kulturë

Skënder Hoxha: Porosia e gjyshit tim

E diele, 17.06.2018, 09:06 AM


SKËNDER R. HOXHA

 

POROSIA E GJYSHIT TIM

 

E kam ruajtur ëndrrën e gjyshit tim

E kam ruajtur rrëfimin

E  moçëm të tij

Përcjellë nga brezi në brez:

Në Bytyç u linda dhe u rrita – thoshte

Bytyças u linda, u rrita e u mplaka

Me krenarinë e atyre shkrepave

Me ujin e ftohtë e freskun

E Bjeshkëve të Sylbicës.

Kujtonte lodrat plaku

E barinjtë mocanikë

Bagëtinë në kullota gjithandej –

Edhe kah Shkëlzeni...

 

Gjyshi kishte thënë shumë

Kishte treguar shumë –

Për vendlindjen e tij

Malësinë e Gjakovës, Bytyçin

Për Pacin, Breg Pacin,

Lagjet e lumthin që i ndan

Lagjen – Vëllazërinë Demaliaj!

 

Ai kishte lënë porosinë –

Mos harroni vendlindjen time

Nga e cila i ri u largova

Për punë Kanuni!...

Është aty vendlindja juaj

Në grahmë të fundit –

Kishte thënë gjyshi im

Ukë Isuf Demaliaj

I fisit Bytyç...

(15 gusht 2013, Pejë.)(Vota: 3 . Mesatare: 1/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora