E hene, 26.07.2021, 02:26 PM (GMT+1)

Kulturë

Poezi nga Ruzhdi Kadrija

E diele, 17.06.2018, 08:35 AM


(Poezi)

 

RUZHDI KADRIJA

 

KOSOVA

 

Luftërat e tua me barbarinë

Lanë në gjak historinë.

 

Shumë armiq janë munduar

Kombin tonë për ta shuar.

 

Iu duke lumë iu dole deti

Iu dhe barot çdo krajli e mbreti!

 

Këtu do të jetojë me shekuj pa kufi

Shqiponja me krena e flamuri kuq e zi!...

 

 

SHKOLLA IME

 

Ti më ndriçove mendjen

Me hape horizont të ri,

Për atë që ndodh në ujë

Në tokë e në gjithësi...

 

Ti më udhëzove të mësoj

Gjatë gjithë jetës sime,

Që në në punë e jëtë të shkoj

Drejt pa bërë shumë gabime.

 

Ti më mësove ta them të vërtetën

Edhe pse e vështirë për t’u thënë –

Në rrugë kur ta gjej të humbur kuletën,

Më the: atij që i ka humbur duhet dhënë!

 

(Për “ZSH”, SKËNDER R. HOXHA)(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora