E marte, 18.06.2024, 11:52 PM (GMT+1)

Kulturë

Skënder Hoxha: Haiku i gushtit

E diele, 10.09.2017, 08:07 AM


SKËNDER R. HOXHA

 

HAIKU I GUSHTIT

(G.S.)

1.

Në këtë vapë gushti

Një vashë që e njihja

Më kërkoi shoqërim në Fb.

2.

Nuk hezitova

I thashë PO shoqërimit tonë

Në krahët e natës

3.

Biseda elektronike ndizej

Gjumi kishte ikur

Ajo ndjehej e gazmuar...

4.

Biseda fluturonte në pafundësi

nga tema në temë

Silleshim vërdallë

5.

Sikur më rrëshqiti fjala

por, jo paqëllim i thashë -

je simpatike

6.

Gusht në Gjakovë

në haikun tim -

Hyri dhe një vashë

7.

Çabrat, rri krenar!

dushkajasin e ke këtu

këndon ilahi...

8.

Suka e Cërmjanit Olimp

Kullon gjak ilir -

Tempull i hyjnive

9.

Librat e mia -

Kurorë qielli

Për Dushkajën time!

 

(12 gusht 2017)(Vota: 6 . Mesatare: 3.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora