E shtune, 09.12.2023, 07:49 AM (GMT)

Kulturë

Dedë Preqi: Hero, kush të mohon?

E marte, 05.09.2017, 06:22 PM


Dedë Preqi

 

HERO, KUSH PO TË MOHO?

(Gjergj Kastriotit-Skënderbe)

 

A je ti Gjergj Katrioti-Skënderbe

Ke lind njëherë dhe ska tjetër më,

«Në Bibël e Kuran ke bërë be»

Me luftu për komb e atdhe.

 

Sa luftëra i ke realizuar në jetë

Populli shqiptarë me pasë lirinë e vet,

Të bashkuar si vëllezër pa dallim feje

Të një gjaku e një ideali e të një rrëfeje.

 

Osmania ishte gjarpëri ynë shekullor

Që helmoi gjenet e popullit arbërorë,

Pastaj sllavët ishin të njëjtit barbarë

Që deshën këtë popull  ta zhdukin në farë.

 

Shqiptarët e kanë një histori të vjetër

Ndoshta të veqantë si asnjë popull tjetër,

Ajo që e ka cilësuar krenarinë shqiptare

Ka qenë «besa» dhe dashuria kombëtare.

 

Hero i kombit, Gjergj Kastrioti-Skënderbe

Të rrallë  fali zoti njëherë mbi këtë dhe,

Të çmojmë vepren tënde dhe shembëlltyrën

Të na mbulojë turpi, që ta mohojmë fytyrën.

 

Kush të ka zili me vraqin tënd të zi

Është turkoman, sllav apo kryqeli,

Krenar dje në luftë, krenar në shesh sot

I pa mposhtur do të mbetësh për jetë e mot.(Vota: 6 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora