E hene, 26.02.2024, 06:59 PM (GMT)

Kulturë

Zog Hysenaj: Plagët e Kosovës

E hene, 28.08.2017, 03:32 PM


Plagët e Kosovës

 

Nga Zog Hysenaj

 

Në trungun që mban një pemë,

Si një zjarr ra prej rrufesë,

Ishte e hapur një shpellë,

Lapidar i UÇK-esë.

 

Epitaf-simbol lirie,

Si një dritë e penxheresë,

Shndritë në shpresë si dritë hyrie

Një ushtare e UÇK-esë.

 

Si rrufe që bjen nga reja,

Si një shpell hapur prej sajë,

Plaga n'trup, degët e reja,

Shekujt mbi supe t’i mbajë.

 

Aty fle për jetë  kujtimi,

Aty zgjuar rri trimëria,

Shqiptaria në trup trimi,

Trung i moçëm Shqipëria.

 

Nuk ka top që ia da rriten,

Nuk ka luftë që e rr’zon për tokë,

Sa ma shumë degët t’i priten,

Ma shumë rritem, ai thotë.

 

Aty janë plagët e vjetra,

Aty jane besa e toka,

Aty asht me plumba setra,

Aty jan' predhat me topa.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora