E shtune, 25.05.2024, 08:53 PM (GMT+1)

Kulturë

Demir Krasniqi: Emin Çeliku - Trimi i Cërvicës

E premte, 25.08.2017, 08:04 AM


EMIN ÇELIKU – TRIMI I CËRVICËS

 

Po i këndoj Emin Çelikut –

Që ia dha hakun armikut  !

Po i këndoj Emin Cërvicës –

Trimit t’ luftërave , sakrificës !...

 

Po i këndoj Emin Xhambazit –

Nga Cërvica , afër Zajazit !

Po i këndoj Emin Kaçakut –

N’ odë të burrave , n’ ballë t’ oxhakut !

 

Po i këndoj trimit t’ Uskanës –

Bashkëkombësit  të Sulltanës !

Po i këndoj trimit t’ Kërçovës ,

T’ Iliridës dhe t’ Kosovës !...

 

Emin Çeliku – zemër kreshnike ,

Luftëtar për Shqipërinë etnike !

Herët shkoj n’ rrugë të së mbarës –

Krahu i djathtë i Dervish Carës !

 

Emin Çeliku – trim mbi trima ,

Bënte luftën si vetëtima !

Emin Çeliku – Emin Xhambazi ,

I furishëm si tallazi !

 

I paepur nga trimëria ,

E ka njohur historia !

N’ luftë me turqit – prijatar ,

Gjithmonë doli fitimtar !

 

Emin Kaçaku –  n’ moshë t’ rinisë ,

E kanë thirr burrat n’ Cërvicë !

Dhe  mbarë rrethi i Kërçovës ,

Gostivarit dhe Tetovës ...

 

Herët doli kaçak në mal –

N’ aksione kurrë s’ u ndal !

Tanzimatin e Sulltan Mexhitit –

E urrente  me afsh të shpirtit !

 

Tanzimatin e kundërshtonte ,

Që çdo shtëpi e detyronte –

Nga një mashkull t’  mirë  shqiptar ,

N’ ushtrinë turke ta çojë  ushtar !

 

Emin Çeliku – Emin Xhambazi ,

Me do trima nga Zajazi

Dhe rrethina e Kërçovës –

Merr vendim me i dalë Zot – tokës !

 

Ndaj reformave të Tanzimatit –

Me i dalë Zot , qytetit , fshatit !...

Rrëzë Kalasë s’ Kërçovës shkon –

Kazermën turke e sulmon !

 

Kjo kazermë mbi tokë të t’ parëve –

Shumë shpejt bien në dorë t’ shqiptarëve !

Municion , armë  i strehojnë –

Kur t’ ketë nevojë t’i shfrytëzojnë !

 

Ndjeu Sulltani   për këtë telashe –

E dërgoi Hajredin Pashën ,

Ta rimerr Kërçovën nga ata shqiptarë ,

Ta vendosi rendin si ishte më parë !...

 

Për të vrarë shqiptarët –  armë ju jep  boll ,

Kokën e Emin Kaçakut , t’ ia sjellin n’ Stamboll !

Kokën e Emin Kaçakut , t’ ia sjellin dhuratë –

Që ta ruajnë për  kujtime për një kohë të gjatë !

 

Ai Hajredin Pasha me 5000 ushtarë –

Kishte marrë  drejtimin në  Kërçovë me ardhë !

Kurse Emin Kaçaku  vetëm  500 trima –

Kish mbledhë nga  Kërçova , Zajazi e rrethina !...

 

Atje në  fshatin Sop , kanë dalë  afër Cerit –

Seç ia zunë pusinë  turkut dhe asqerit !

Këtu Emin Kaçaku , me  trima t’ kësaj ane –

Mirë ia kanë zanë  pritën kësaj  ushtrisë osmane !

 

Aty luftë e rreptë , fort  ishte zhvillua –

Ku Emin Kaçaku , kishte  komandua !

Atë Hajredin Pashën , seç e kanë tmerrua –

Humbje t’ mëdha n’ njerëz seç  i kanë shkaktua !

 

Këtu Emin Kaçaku , rrufeshëm sulmon –

Dhe Hajredin Pashës , ushtrinë ia shkatërron !

Shumë ushtarë të vrarë , me gjak skuqen tokën –

E Hajredin Pasha , mezi e shpëtoi kokën !

 

Komandant Emini , luftonte pa kob –

Me shokë çliroi shokët , që iu kanë zanë rob !

N’ mbrojtje të Atdheut , kanë bërë luftë të dëlirë –

Në Kërçovë u kthyen me shokë shëndosh e mirë !

 

Kështu Emin Kaçakut ,  i priu e mbara –

Shumë shpejt mori ftesën , nga trim  Dervish Cara !

T’ bashkohen së bashku n’ luftën çlirimtare

Dhe ta bëjnë çlirimin e trojeve shqiptare !

 

Mos t’ na dhimbet jeta , mos t’ na dhimbet trupi –

Do ta fillojmë luftën , së pari nga Shkupi !

Do ta vazhdojmë luftën n’ Prilep e Veles –

Nuk më dhimbet jeta për Atdhe të vdes !

 

Do ta vazhdojmë luftën , drejt kah Manastiri –

T’ gëzojnë liri shqiptarët , të jetojnë ma s’ miri !

Do ta vazhdojmë luftën , n’ Tetovë, Gostivar –

N’ gjitha viset tjera , ku jetojnë shqiptarë !

 

Pasi që së bashku e çliruan Shkupin –

Vazhdojnë për Veles , turkut t’ ia bëjnë turpin !

Por , ushtria turke , atje i përplasin –

Me Hajredin Pashën , Mehmed Pashë Latasin  !

 

Disa luftëra t’ rrepta , nëpër ato male –

Për liri t’ Atdheut , nuk kishin të ndalen !

Atje komandonte , trim Emin Kaçaku –

Iu tregonte  turqve  se si derdhet gjaku !

 

Emin Xhambaz – Kërçova , biri i këtij dheu –

Gjatë natës sulmonte rreptë , si Skënderbeu !

Gjatë natës sulmonte me rreptësi t’ papara –

Ushtrisë turke i shkaktonte humbje nëpër çadra !

 

Trimi Dervish Cara , luftëtar në log –

Bashkë me shokët e tij , ishte zënë  rob !

Bashkë me shokët e tij , në Stamboll dërgohet ,

Por , Emin Kaçaku i gjallë nuk dorëzohet !

 

E dinte se i është kërkuar dhuratë koka e tij –

Nga Sulltan Mexhiti , që ishte mjekërzi !

Luftë t’ pabarabartë me turqit kish filluar –

Vriste  nga dy anët , turqit që e kishin rrethuar !

 

Ato krisma armësh që zbrazeshin mbi tokë –

I dëgjonte  Selim Braja , së bashku me shokë !

Komandantit t’ vet , me një trimëri të rrallë –

Hiq pa u hamend , në ndihmë i ka dalë !

 

Forcat artilerike turke , sa shpejt i largon –

Komandant Emin Çelikun , të gjallë  e shpëton !

N’ përleshje me turqit –  i  plagosur  kishte ra ,

Por , nga  emri i Zotit – ai nuk ishte vra !

 

Emini i plagosur ishte shtri për dhe ,

Por koka e tij , nuk iu kishte pre !

Siç kishte kërkuar Sulltani ma parë –

Për kurajë t’ ushtrisë –  kundër kryengritësve shqiptarë !

 

Pas këtyre  ngjarjeve të  mëdha historike ,

Luftërave , qëndresave të mëdha  heroike –

Komandanti i njohur , trim  Emin Kaçaku ,

Me shokë t’ vet  tërhiqet n’ drejtim  Karadaku !

 

Me shokë t’ vet  tërhiqet  n’ Karadak të Shkupit –

Që ta vazhdoi luftën flakë me flakë me turqit !

Që ta vazhdoi luftën me shokët e tij –

  Kosovë  deri n’ Cetinje të Malit të Zi !

 

Pas këtyre luftimeve , me të fortat bindje –

Me shokët e luftës , kthehet në vendlindje !

Luftëtarët  shpërndahen n’ grupe t’ vogla kaçake –

  vendlindje t’ veta bëjnë jetë për merake !

 

Këtu Emin Çeliku, bashkë me Halil Rekën –

N’ rrethana kaçake , do ta kalojnë jetën !

N’ malet e Kërçovës dhe n’ male të Dibrës –

Do t’ bëjnë jetë kaçake , si dy yje t’ dritës !

 

Duke i çmuar lartë  trimëritë e tij ,

Ndaj pushtetit turk në luftë për liri –

Nga krerët shqiptarë – drejtues të Kuvendit ,

Thirret të merr pjesë n’ Lidhjen e Prizrenit !

 

T’ vjen si delegat –  përfaqësues nga Kërçova ,

Se kështu e kërkonte  Shqipëria e Kosova !

Kështu Emin Çeliku i rrethit kërçovarë –

N’ Lidhjen e Prizrenit , ai  pjesë kishte marrë  !

 

Dhjetë vite më vonë , vendi ndizej zjarr –

Në Luftën e Dibrës , prapë pjesë kishte marrë !

Kundër Hajredin Pashës  dhe ushtrisë së tij –

I dha grusht të rëndë – shembull n’ histori !

 

Më 1912 , në vitin e Pavarësisë

Së Shtetit Shqiptar të Nënë Shqipërisë –

I kthehet familjes, i kthehet shtëpisë ,

Merret me punë t’ fushës edhe të bujqësisë !...

 

Falë përvojës së tij të madhe  luftarake ,

Edhe  strategjisë së rryer ushtarake –

  1913, i shpëton  Masakrës ,

Që ishte skenuar në fshatin e Bllatës !

 

Aty kishte shpëtuar , mbi te pa e ba namin ,

Bashkë me djemtë e tij , Ademin dhe Bajramin –

Nga dora gjakatare e Mikajlit t’ Brodit ,

Që n’ atë trevë po njihej si kasap i popullit !

 

Moj Cërvicë krenare , djepi  i kreshnikut –

Lavdi veprës s’ madhe të  Emin Çelikut !

Moj Cërvicë shqiptare , shtylla e bajrakut –

Lavdi veprës s’ madhe të  Emin Kaçakut !

 

Moj Cërvicë bujare , fshat afër Zajazit –

Lavdi veprës s’ madhe të Emin Xhambazit !

Moj Cërvicë fshatare , vatër  heroike –

Lavdi veprës  mbarëkombëtare dhe patriotike !

 

Moj  Cërvicë Kërçove , trimëreshë flamurtare 

Lavdi veprës  madhështore edhe  atdhetare !

Moj Cërvicë përparimtare  , moj vatër  fisnike –

Lavdi  veprave t’ luftëtarëve të  Shqipërisë etnike !

 

Gjilan, më 18.08.2017.   Demir KRASNIQI(Vota: 3 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora