E shtune, 20.04.2024, 03:16 PM (GMT+1)

Kulturë

Luan Kalana: Pylli i dashurisë

E shtune, 26.08.2017, 07:24 AM


PYLLI I “DASHURIS”, esse-anatomi

”Njeriu është Mrekullia e Botës, Dashuria është Pema,çelësi I Jetës .” L.K.

-Pema, lind-mbin, rritet, degëzohet, gjethohet, lulëzohet, krijon frute, hedh farë të reja,-edhe me rrenjet lindin pemë të tjera, shtohet pa mbarim, një pyll pafundësi.

- Dashuria për Familjen, është strumbullari, si Pema..Nis që nga Rrënjët-dashuriia për Nënën e Babanë; Degët -motart e vëllezrit; Trungu -dashuria e gruas me burrin ...,shpirterore; Deget e reja -femijet ,vajzat e djemtë.Pema rritet shtohet zbukurohet me Filiza të rinj- mbesa e nipër,-dashuri e pakufijshme.

…Dashuria Njerëzore,për kusherinjtë,miqtë,fisin, shokët,friends,-është si pemët shumëllojshme të një pylli pa mbarim.

…Dashuria humane për gjithësine,njerëzit e kafshët pa dallim,paqen e vëllazerinë,është pylli I Tokës ,që i jep frymë e gjallëri Njerëzisë.

-Le të ujisim ,të ritim,të pastër e të shëndetshme, ,ta shtojmë e zbukurojmë gjithë lule e gjelbërim,Pemën “magjike”,Pyllin e Dashuris !

Luan Kalana(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora