E premte, 22.09.2023, 11:49 PM (GMT+1)

Kulturë

Gjergj Kastrioti: Emri im nuk është Skënderbeu

E marte, 20.09.2016, 08:24 PM


Nga Gjon Keka

Kështu shkruan në "Monthly Packet" botim i vitit 1873:

"Emri im nuk është Skënderbeu.Unë jam Gjergj Kastrioti, biri i Kastriotit i cili ishte udhëheqës i Shqipërisë, mbretërinë e të cilit ju e morët, të cilit katër bijtë ia skllavëruat.Tre i keni zhdukur pa fat; Unë jam i katërti, i cili do t'ua marrë hakun dhe do të rimkëmb mbretërinë time."(Vota: 4 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora