E premte, 24.05.2024, 11:49 AM (GMT+1)

Kulturë

Kadri Kadiu: Më mbeti mendja, më mbeti

E diele, 03.07.2016, 10:08 AM


MË MBETI MENDJA, MË MBETI

 

Me trup jam këtu, me shpirt jam atje

Jam një pemë e shkulur, pa rrënjë në dhe

Ky kurbeti i shkretë, na hëngri të gjallë

Qenka shumë i rëndë, malli për Vatanë

 

Shumë i rëndë qenka, malli për Vatanë

Për varret e Fshatit, për nënën, babanë

Për gurët dhe drurët, malli më ka marrë

Për shokët e miqtë, që kur s'i kam parë

 

Mendja më ka mbetur, veç në Shqipëri

Më gjezdis e shkreta dhe nuk njeh kufi

Si s'pashë një ëndërr, për vendin ku jam

Veç në Shqipëri, ëndrrat unë i kam

 

Veç në Shqipëri, atje mendja rri

S'këmbehet Vatani, me një vend të ri

Ku ta gjej Devollin, ku ta gjej Bilishtin

Kudo që të vete, s'e gjej Mançurishtin

 

Sikur të më falin, gjithë Universin

Prapë në Shqipëri, mendtë do më mbesin

Mendtë do më mbesin, me shpirt do lëngoj

Dhe me sytë e mendjes, atje do të shkoj

 

Kadri Kadiu

Denver, qershor 2016(Vota: 8 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora