E diele, 25.02.2024, 07:48 PM (GMT)

Shtesë » Video

Agim Gashi: Ezani me lahutë

E enjte, 03.09.2015, 07:26 PMAGIM GASHI

 

EZANI ME LAHUTË

 

(Satirë me plot dhimbje)

 

Prej minares hoxha

Po i jep hez ezanit,

Pritni shqiptar, pritni,

Fjalët e Erdoganit:

 

Hajde t´bajmë miqësi

Kardash arrnaut,

Ti harrojmë krejt shpatat

Të harrojmë barut.

 

Pesqind vjet për ne

Lufta sa shumë zgjati,

Nuk shahet përditë

Ma Sulltan Murati.

 

As Iskendergeb

Ju sduhet me pas´,

Ju çon vllavi i madh

Tash pare pa mas´ .

 

Ku me asqer nuk shkelëm

Në luftë peqind vjet,

Maroni xhamia

Se shkoni n´xhenet.

 

Sashtë kjo punë xheneti

Veç tin a qo pare,

Se na shkojmë n´xhehnem

Edhe dalum fare.

 

Çka thotë Mulla Hoxha

Çka thotë Mulla Popi,

Me ezan ma mire

N´goll po hyka topi.

 

Amin Erdogan

Amin Baba mbret,

Ty shqiptart ta shesin

Krejt shpirtin e vetë.(Vota: 4 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora